Çocukluk yaş grubunda primer enürezis nokturna ile alerjik hastalıkların birlikteliği
Relationship between primary nocturnal enuresis and allergic diseases in childhood
- Tez No: 435777
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZDEN ANAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Nefroloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Allergy and Immunology, Nephrology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Çocukluk çağında alerjik hastalıklardan sonra, en sık görülen kronik hastalık enürezis olup, çocuklarda ciddi psikososyal sorunlara yol açabilmektedir. Yapılan bazı çalışmalarda enürezisin; alerjik hastalıklar ile ilişkili olabileceği saptanmıştır. Çalışmamızda Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Hastalıkları Polikliniği ve Sağlık Bakanlığı Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Nefroloji polikliniğine başvuran enüretik çocuklarda, primer enürezis nokturna ile alerjik hastalıkların ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu çalışmada, olgu grubu olarak Kasım 2015-Haziran 2016 tarihleri arasında hastaneye gece işeme şikâyetiyle başvuran yedi yaşından büyük 50 çocuk dahil edilmiştir. Kontrol grubu olarak çeşitli nedenlerle Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları polikliniğine başvuran enürezis şikâyeti olmayan benzer yaş grubundaki 50 çocuk alınmıştır. Çalışmaya katılan çocukların velilerine, International Study of Asthma and Allergies in Childhood (ISAAC) sorularını içeren, ayrıca gıda alerjisi ve ailede enürezis varlığını sorgulayan bir anket formu dağıtılmış ve 100 anket bu çalışmaya dahil edilmiştir. İstatistiksel analiz için SPSS for Windows 15.0 programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Enuresis is secondly most seen chronic disease after allergic diseases in childhood and may cause serious psychologic problems in children. Some recent studies showed that enuresis may be related to allergies. Our aim was to assess the association between primary enuresis nocturna and allergic diseases in enuretic children who were referred to the Pediatric Department of Dokuz Eylul University, Faculty of Medicine and the Pediatric Nephrology Department of Tepecik Training and Research Hospital of Ministry of Health. Study group was consisted of fifty children older than 7 years who were referred to the hospital with nocturnal enuresis between November 2015 – June 2016. Fifty children who were referred to the out-patient clinics of the same department without enuresis were included as the control group. A questionnaire form including International Study of Asthma and Allergies in Childhood (ISAAC) and a form of questioning food allergy and other family members' enuresis history was referred to parents of children, and 100 questionnaire included to this study. For statistical analysis, SPSS for Windows 15.0 software is used. Data were tested with chi-square and p values of