Sivas il merkezindeki ortaöğretim öğrencilerinde sporun özsaygı düzeyine etkisinin araştırılması
Researching the effect of sport on the student of higher education in the city center of sivas the level of their self esteem
  1. Tez No: 225832
  2. Yazar: MUHLİS KOR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEVENT CANKORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Özsaygı, kişiliğe karşı geliştirilen olumlu tutumu anlatan bir kavramdır. Bu çalışma 2006-2007 yılında Sivas il merkezindeki değişik liselerde öğrenimlerini devam ettiren ve bazıları spor yapan toplam 700 öğrenci üzerinde yapılmıştır.Bu çalışmanın ilk amaçlarından biri, spor yapan ve yapmayan öğrencilerin özsaygı puanlarını toplamlarına göre, özsaygı düzeylerinde bir farklılık olup olmadığının araştırılmasıdır. Bir diğer amacı ise özsaygı düzeyi ile bağımsız değişkenler arasındaki ilişkinin incelenmesidir.Deneklere, kişisel özelliklerini ve sosyo-ekonomik durumlarını ortaya çıkarabilmek amacıyla kişisel bilgi formu doldurulmuş ve özsaygı düzeylerini belirlemek için, Güngör'ün özsaygı ölçeği uygulanmıştır.Araştırmada elde edilen başlıca sonuçlar aşağıdaki şekildedir.Sporcu olan ve olmayan öğrencilerin özsaygı puanlarına göre aralarında anlamlı bir fark bulunmuştur.Özsaygı ile öğrencilerin anne-baba mesleği ve öğrenim durumu, ailenin ekonomik durumu arasında doğrusal bir ilişki vardır. Sporcu öğrencilerin özsaygı düzeyleri ile spora katılım süresi, arasında da aynı şekildeki doğrusal ilişki saptanmıştır.Sporcu öğrencilerde özsaygı düzeyleriyle cinsiyet arasında bir ilişki bulunmazken spor yapmayan öğrencilerde özsaygı düzeyleri ile cinsiyet arasında bir ilişki bulunmuştur.Bu bulguların ışığı altında, ailenin sosyo-ekonomik durumunun, öğrencilerin bireysel özelliklerinin hem spor yapan, hem de spor yapmayan öğrencilerin özsaygı düzeylerinin, spor yapma süresinin spor yapan öğrencilerin özsaygı düzeyleri açısından önemli olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Self-esteem is a concept comprising to positive attitudes towards personality.This descriptive study explored the self- esteem level of the students, some of whom are athletes, going on their education in different high-schools in Sivas city-centre in 2006-2007.One of the essential objects of thıs study to bring to light whether there was a difference related to the self- esteem level of the athlete and non-athlete students. The other is to find out the connection between independent variables and self-esteem level.The results are in the following:There is a significant difference between non-athletes and athletes considering self- esteem level.There is a directly proportional relation between age, mother's and father's education level and occupation, and the self-esteem level of both athlete and non-athlete students. It was determined that there was a lineal relation between the level of self -esteem of the students who are interested in sport and the time of during sport.There is not any difference between sex and the self -esteem level of athlete but there are difference between sex and the self ?esteem level of non-athlete students.It was gathered that under the light of these findings, the family socio economic condition and the individual prosperities of the children were important for their time of joining sports and the level of self esteem of both the students who are sports man and not.