Beden eğitimi öğretmenlerinde mesleki tükenmişlik
Job enthusiasm of physical education teachers
- Tez No: 225833
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EKBER ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu araştırma öğretmenlerin cinsiyet, medeni durum, çocuk sayısı, eşin iş durumu, aktif spor hayatı, branşı ve ekonomik durumlarını değerlendirme değişkenlerine göre incelemek ve tükenmişliğe neden olan faktörleri belirlemek amacıyla yapılmıştır.Bu araştırma tanımlayıcı yöntemle yapılmış bir alan taramasıdır. Araştırma gurubu; Sivas ilinde görev yapan 131 beden eğitimi öğretmenidir. Öğretmenlere araştırmacı tarafından geliştirilen ve bağımsız değişkenlere ilişkin bilgiler içeren kişisel bilgi formu, Maslach tarafından geliştirilen ve Çam tarafından Türkçeye uyarlanması yapılan Maslach tükenmişlik envanteri uygulanmıştır. Bilgi formunda 12 soru bulunmaktadır.Öğretmenler arasında duygusal tükenmişlik açısından aktif spor hayatı, branşı, medeni durumu, meslek değiştirmek isteme ve ekonomik durumu değişkenlerine göre farklılık istatistiksel olarak önemli bulunurken, öğretmenlerin meslekte çalışma süresi çocuk sayısı, eşin iş durumu ve cinsiyeti değişkenlerine göre farklılık istatistiksel olarak önemsiz bulunmuştur.Öğretmenler arasında duyarsızlaşma yönünden aktif spor hayatı, medeni durumu, meslek değiştirmek istemesi ve ekonomik durum değişkenlerine göre farklılık istatistiksel olarak önemli bulunurken, öğretmenlerin branş, meslekte çalışma süresi, çocuk sayısı, eşin iş durumu, cinsiyeti değişkenlerine göre farklılık istatistiksel olarak önemsiz bulunmuştur.Öğretmenler arasında kişisel başarısızlık yönünden çocuk sayısı, cinsiyet ve ekonomik durumu değişkenlerine göre farklılık istatistiksel olarak önemli bulunurken, öğretmenlerin aktif spor hayatı, branşı, meslekte çalışma süresi, eşin iş durumu medeni durumu ve meslek değiştirmek istemesi değişkenlerine göre farklılık istatistiksel olarak önemsiz bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The research was conducted in order to examine the gender, marital status, number of children, active sporting life, branch and economic status of physical education teachers.The research was done completely. 131 physical education teachers in the centre of Sivas were the target group. The teachers were faced with an information form / questionnaire made be Muslach and Chum. This was conducted by `Muslach Tükenmişlik Envanteri?. The questionnaire contained 12 questions ahd the results were analyzed using individual tables.Using statistics it was found that emotional levels of teachers was based on there active sport life, branch, the desire to change occupation and economic status. The amount of time they spend at a job, number off children, their partners job status and gender was statistically of no importance.Using statistics it was found that the commitment level of teachers was based on their active sporting life, social status, the desire to change occupation and economic status. There branch, amount of time spent at work, number of children, partners job status and gender was statiztically of no importance.Using statistics it was found that the lack of success between teachers was based on number of children, gender and economic status. There active sport life, branch, amount of time spent at a job, partners job status, social status and the desire to change occupation was statistically of no importance.