Tokat il merkez'nde çalışan ebelerin üçlü tarama testine ilişkin bilgi ve uygulama düzeylerinin saptanması
  1. Tez No: 225835
  2. Yazar: ZÜMRÜT YILAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. FER?T KOÇOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu ara?tırma Tokat il merkezinde çalı?an ebelerin ?Üçlü Tarama Testi? hakkındaki bilgi ve uygulama düzeyleri ile izledikleri gebeleri bu test için ne ölçüde yönlendirdiklerini saptamak amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmı?tır. Ara?tırmanın evrenini Tokat il merkezinde Sağlık Bakanlığına bağlı kurumlarda çalı?an ebeler (n=112) olu?turmu?tur. Ara?tırma verileri 29 sorudan olu?an anket formu aracılığıyla toplanmı?tır. Verilerin analizinde Ki-kare ve Fisher'in Ki-kare Testi kullanılmı?tır. Ebelerin % 54,4'ü ilk trimester (ilk 12 hafta) içinde gebeleri tespit etmekte ve % 67'si ilk ziyarette gebelerden anamnez almaktadır. Sağlık Ocağı ve AÇSAP Merkezinde çalı?an ebelerin % 91.9'u anamnez alırken, Doğumevinde çalı?anların yalnızca % 37.2'si anamnez almaktadır (p < 0.001). Ebelerin % 78.6'sı kromozomal anomalileri belirlemede üçlü tarama testinin kullanıldığını, % 75.9'u üçlü tarama testinin yapıldığı haftaları doğru bilmi?tir. Üçlü tarama testiyle belirlenen fetal anomali ve hastalıklardan en az birisini bilen ebelerin oranı % 50?80 oranında deği?mektedir. Bu oran çalı?ma süresi 1?10 yıl olan ebeler ile gebeliğinde tarama testi yaptıran ebelerde daha yüksektir (p < 0.05). Ebelerin % 91.1'i gebeleri tarama testlerine yönlendirmede kendilerinin sorumlu olduğunu belirtmi? fakat gebeliğinde tarama testi yaptıran ebelerin sadece % 11.3'ünü tarama testi yaptırmaya kendi meslekta?ları yönlendirmi?tir. Üçlü tarama testi hakkında ebelerin % 59,8'i gebelerine danı?manlık yaptıklarını belirtmi?lerdir. Sağlık Ocağı ve AÇSAP Merkezinde çalı?anlarda bu oran % 73.3, Doğumevinde çalı?anlarda ise yalnızca % 44.2'dir (p < 0.004). Çalı?mamızda ebelerin % 75'i fetal sağlığın değerlendirilmesinde kullanılan tarama testleri hakkında yeterli bilgi ve eğitim almadığını belirtmi?tir. Ara?tırmadan elde edilen bulgular doğrultusunda ebelerin fetal sağlığın değerlendirilmesinde önemli paya sahip olan üçlü tarama testi konusunda bilgi ve uygulama düzeylerini geli?tirmeye yönelik önerilerde bulunulmu?tur.
Özet (Çeviri)
This descriptive study was performed to reveal the knowledge and practice levels of midwives working in Tokat city center about ?Triple Screen Test" and to what extent these midwives led the pregnant woman they are following to this screening. The sampling of the study consists of midwives (n=112) working in Tokat city center in the health organizations affiliated to National Ministry of Health. The data were collected using a survey form comprising 29 questions. The collected data were analyzed using Chi-square and Fisher?s Chi-square tests. Of all the midwives, 54.4 % detected the pregnant women in the first trimester (first 12 months) and 67 % took medical history (anamnesis) of the pregnant woman in the very first visit. Among the midwives working in primary health organizations and AÇSAP Center 91.9 % took anamnesis whereas only 37.2 % of the midwives working in maternity hospitals obtained anamnesis (p < 0.001). The 78.6 % of midwives knew that that maternal serum screening is used to identify the chromosomal anomalies and 75.9 % knew the weeks in which the screening should be carried out accurately. The number of midwives that knew at least one of the fetal anomalies and disorders that may be predicted using Maternal Serum Screening varied between 50-80 %. This rate was higher among the midwives with a professional experience between 1 - 10 years and who experienced Maternal Serum Screening in their own pregnancies (p < 0.05). Of the midwives 91.1 % suggested that they find themselves responsible in guiding the pregnant woman to the screening, however, only 11.3 % of the midwives who experienced maternal serum screening in their own pregnancies had been guided by their colleagues. About the maternal serum screening 59.8 % of the midwives stated that they gave counseling to their pregnants; this ratio found to be 73.3 % in the midwives working in primary health organizations and AÇSAP Center, and 44.2 % in the midwives working in a maternity hospital. In our study 75 % of the midwives expressed that they had not obtained sufficient training and knowledge about the screening methods of fetal health. As a result of the study, using the findings of the study some recommendations were proposed to improve the knowledge and application levels of the midwives about the maternal serum screening which is considered to have a significant role in the evaluation of fetal health.