Cerrahi alan infeksiyonları risk faktörleri
Risk factors for surgical site infections
- Tez No: 225836
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN GÜLAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
Giriş ve amaç : Hastane infeksiyonları; hastaların hastaneye yattığı sırada olmayan, hastaneye yatışından 48-72 saat sonra ortaya çıkan, sıklıkla hastanede yapılan invaziv işlemler ve uygulamalar sonucu gelişen, önemli oranda morbitide ve mortaliteye neden olan infeksiyonlar olarak tanımlanmaktadır. Hastane infeksiyonları, hastaların hastanede kalış süresinin uzamasına ve ciddi sosyoekonomik sorunlara yol açmaktadır. Hastane infeksiyonlarının önemli bir kısmını da cerrahi alan infeksiyonları (CAİ) oluşturmaktadır. Çalışmamızda ; genel cerrahi servisimizde ameliyat edilen hastalarda gelişen cerrahi alan infeksiyonlarındaki risk faktörlerinin belirlenmesi ve anlaşılması amaçlanmıştır.Hastalar ve metod : Mayıs 2008-- Kasım 2008 tarihleri arasında meme, guatr ve laparoskopik ameliyatlar hariç acil ve elektif ameliyat edilen ardışık 422 hasta cerrahi alan infeksiyonu ve risk faktörlerini tespit etmek amaçlı çalışmaya dahil edildi. Hastaların preoperatif dönemde risk faktörleri belirlendi ve postoperatif 3.---7. ve 30. günler cerrahi alan infeksiyonu açısından çalışmayı yürüten sorumlu hekim tarafından kontrol edildi. Cerrahi alan infeksiyonları, NNIS verilerine dayanılarak insizyonel ve organ/boşluk olarak tanımlandı.Bulgular : Hastalardan %37,9'u (160 birey) kadın, %62,1'i (262 birey) erkek idi. Çalışmaya alınan toplam 422 hastadan 64'ünde ( %15,1 ) cerrahi alan infeksiyonu gelişti. CAİ gelişen hastaların 17'si kadın ve 47'si erkekti. DM ve malignite CAİ gelişiminde risk faktörleri olarak tespit edildi ( P < 0,05 ). ameliyat sonrası tüm nedenlere bağlı CAİ insidansı %15,1 oranında tespit edildi. Kontaminasyon derecesi, hastanede yatış süresi CAİ gelişiminde etkili parametrelerdi. ASA skoru ? 3 olanlarda CAİ daha fazla gözlendi.Yorum : Cinsiyet, diabetes mellitus maliğnite, kontaminasyon derecesi, ASA skoru ?3 olması, preoperatif cilt temizliği, yoğun bakımda kalış süresi, hastanede yatış süresi, yara kültüründe üreme, ameliyat süresi ve insizyon uzunluğu CAİ oranlarını arttıran risk faktörleri olarak belirlendi. Özellikle kontaminasyon derecesi, yoğun bakımda kalış süresi, hastanede yatış süresi, operasyon süresi, yara kültüründe üreme CAİ gelişiminde oldukça güçlü etkenler olarak tespit edildi. Bu veriler eşliğinde çalışmamızın sonucunda CAİ gelişimini engellemek için değiştirilebilir ve önceden öngörülebilen etkenlere müdahale değerlendirilebilir.
Özet (Çeviri)
İntroduction and aim: Nosocomial infections described as infections that not exist when the patient interned, occur 48-72 hours after hospitalization, often progress due to iatrogenic invasive operations, and cause significant mortalityand morbidity. Nosocomial infections cause longer hospitalization and serious soscioeconomic considerations. Surgical site infections (SSI) constitute significant part of nosocomial infections. In our study, we aim to detect and define risk factors for surgical site infections in our surgery clinic.Patients and method: Between May 2008-November 2008 except breast, thyroid and laparascopic operations successive 422 patients included for surgical site infections and risk factors. Preoperative risk factors are defined, patients are controlled by responsible physician3., 7, 30. days postoperatively. Surgical site infections described as incisitional and organ/space according to NNIS data.Findings: Patients were 37.9 % (160 patients) female and 62.1%(262 patients) male. Surgical site infections developed 64 of total 422 patients. 17 female and 47 male patients developed SSI. Diabetes mellitus and malignity were risk factors for SSI occurrence( P < 0,05 ). Overall postoperative incidence for SSı was 15.1%. Extent of contamination, period of hospitalization were significant parameters for SSı development. SSı was more common between patients whose ASA score ? 3.Discussion: Sex, diabetes mellitus, malignity, extent of contamination, an ASA score below than 3, preoperative skin preparation, length of ICU stay, length of hospitalization, positive wound cultures, operation time, and length of incisition were risk factors for SSI. Especially, extent of contamination, length of ICU stay, length of hospitalization, and positive wound cultures strong determinants for SSI development. With help of these data, predictible factors can be eliminated to prevent SSI development.