Afyonkarahisar ilinde bronşial astım semptom prevalansının araştırılması
Evaluate the prevalence of bronchial asthma symptoms in Afyonkarahisar
- Tez No: 225850
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT SEZER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Giriş ve amaç: Bu çalışmada Afyonkarahisar ilinde astım semptom prevalansı ve astım ile ilişkili semptomların yaygınlığını belirlemeyi amaçladık.Yöntem: Kasım 2005 ile Şubat 2006 tarihleri arasında toplam 75 tarama bölgesinde çalışmalar tamamlandı. Bölgelerin nüfus oranlarına göre o bölge ev halkı tesbit fişlerinden (EFT) rastgele kartlar çekilerek ve her haneden 18 yaş ve üzeri bir kişi olacak şekilde bireyler tesbit edildi. 18 yaş ve üzeri tüm bireylere astım tarama anketi (ECRHS) uygulanmıştır. Toplam 2035 kişiye anket uygulanmıştır. İleri incelemeyi kabul eden 109 kişi çalışmaya alındı. Bu kişilere solunum fonksiyon testleri, reversibilite testleri ve solunum fonksiyon testlerinde obstrüksiyonu olmayan (FEV1/ FVC oranı %70'in altında) kişilere metakolin provokasyon testleri yapılmıştır.Bulgular: Yaş ortalaması 47.9±13.1 (19-90) olan olguların %58.6'sının kadın, %41.4'ünün erkek olduğu saptandı. Çalışmaya alınan olguların %15.6'sı aktif sigara içici, %10.1'i eski içici, %74.3'ü ise pasif içiciydi. Otuzbeş (%32.1) olgu uzun süreli odun dumanı maruziyeti bildirdi. Çalışmamızda astım pozitif kişiler ile astım negatif kişilerin genel özelliklerine bakıldığında odun ile yemek pişirme istatistiksel olarak anlamlı idi (p=0.041). SFT parametreleri astım pozitif kişilerde istatistiksel olarak anlamlılık mevcuttu.
Özet (Çeviri)
Background and Objectives: The aim of the study was to determine the prevalence of bronchial asthma symptoms in Afyonkarahisar and the prevalence of symptoms related with asthma.Methods: The study was conducted thorugh 75 screening region in the period between November 2005 and February 2006. Only one person over 18 years of age from each family was randomly selected depending on population of the region by inhabitant indendificationt chart. A screening questionnaire for asthma based on the European Community Respiratory Health Survey was applied to persons aged 18 years and older. 109 person, who accepted further evaluation were recruited to the study. In addition to pulmonary function tests, reversibility tests and metakolin provocation tests were performed on these people.Results: The mean age was 47.9±13.1 (19-90) years, and 58.6% of the patients were female and 41.4% were male. Current smokers were 15.6% of the subjects whereas ex-smokers and passive smokers were 10.1% and 74.3%, respectively. 32.1% of the patients gave a history of long-term wood-smoke exposure. Asthma pozitif and asthma negatif patients who gave a history of long-term wood-smoke exposure, this difference was statistically significant (p=0.041). Pulmonary function tests parameters were statistically significant in asthma pozitif patients.Conclusions: The most frequent symptoms were dispne (48.8%) in the population adults 18 years and older in Afyonkarahisar. It was seen that asthma like symptoms and prevalence of astma symptoms more frequent in females. Astma symtom prevalence in Afyonkarahisar was similar to results obtained from other regions of Turkey.