Diabetik anne bebeklerinde deri kıvrım kalınlığı ile Leptin, Ghrelin, Adiponectin, Resistin düzeyleri arasındaki ilişki.
The relation between skinfold thickness and Leptin, Ghrelin, Adiponectin and Resistin levels in infants of diabetic mothers.
  1. Tez No: 260399
  2. Yazar: MUSTAFA KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZERRİN ORBAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Diabetes Mellitus gebelik süresince fetal gelişimi olumsuz etkileyen ve yenidoğanda önemli metabolik bozukluklara yol açan bir hastalıktır. Gebelikte Tip 1 diabet % 0.1-0.5, gestasyonel diabet % 3-12 oranında görülürken, diabetik anne bebeğine 1000 canlı doğumda 1 olarak rastlanılmaktadır. Çalışmamızda diabetik anne bebeklerinin deri kıvrım kalınlığı ile leptin, ghrelin, adiponectin ve resistin hormon düzeyleri arasındaki ilişkinin açıklanması amaçlandı. Bu çalışma gebeliğin 24-28. haftalarında yapılan Oral Glukoz Tolerans Testi(OGTT) ne göre gestasyonel diabet tanısı alan anneler ve bu annelerin bebekleri dahil edildi. Gebelikte OGTT yapılan ve normal olarak değerlendirilen 15 sağlıklı anne ve bebeği de kontrol grubu olarak çalışmaya alındı. Kronik sistemik bir hastalığı bulunan, hipertansiyonu olan, gebelikte kortikosteroid ve diğer hormonal tedavileri alan anneler çalışma kapsamına alınmadı. Major konjenital anomalisi, kromozomal bozukluğu olan ve ıspatlanmış perinatal enfeksiyonlu infantlar çalışmadan çıkarıldı. Çalışmaya alınan diabetik anne bebeklerinin 6'sı (% 40) kız, 9'u (% 60) erkek, sağlıklı anne bebeklerinin ise 7'si (%46.7) kız, 8'i (% 53.3) erkekti. Diabetik anne ve kontrol grubu annelerin HbA1C düzeyleri normaldi ve iki grup arasında farklılık yoktu. Çalışmamızda diabetik anne bebekleri ve kontrol grubu arasında Body Mass İndex (BMİ), abdominal çevre, kol çevresi ve biceps deri kıvrım kalınlığı ölçümleri açısından fark olmadığını, triceps ve subscapuler bölgelerden yapılan ölçümlerin ise diabetik anne bebeklerinde anlamlı derecede düşük olduğu saptandı. Ayrıca çalışmamızda diabetik anne bebeklerinde deri kıvrım kalınlığı ile leptin, ghrelin, adiponectin ve resistin düzeyleri arasında anlamlı korelasyon olmadığı tespit edildi. Bu bulgular, gestasyonel diabetin erken tanısı ve uygun diyet veya insülin tedavisi ile kontrol altında tutulmasının gestasyonel diabetik annelerin bebeklerini diabetin fetus üzerindeki olumsuz etkilerinden koruma konusunda etkili olabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Diabetes mellitus is a disease that has adverse effects on fetal development, and results in severe metabolic disturbances in infants of diabetic mothers. The frequency of Type 1 diabetes during pregnancy is about 0.1-0.5%, and gestational diabetes is 3-12%. However, the frequency of infant of diabetic mothers is about 1/1000. In this study we aimed to investigate the relation between skinfold thickness and serum leptin, ghrelin, adiponectin and resistin levels in infants of diabetic mothers. The mothers who were diagnosed as having gestational diabetes by an Oral Glucose Tolerance Test (OGTT) performed between 24-28 gestational weeks, and their babies were included into this study. The mothers and their babies in whom the OGTTs were normal, were formed the control group. The mothers who had chronic systemic diseases and hypertension, and were taking corticosteroids and other hormone drugs were excluded. Also the infants with major congenital anomalies, chromosomal anomalies and proven perinatal infections were excluded. The 9 (60%) of the infants of diabetic mothers and the 8 (53.3%) of the control babies were male. Mean HbA1C level between diabetic and control mothers were not significantly different. Mean Body Mass İndexs (BMI), abdominal circumference, upper extremity circumference, and biceps skinfold thickness were not significantly different between infants of diabetic mother and control infants. However, mean subscapular and triceps skinfold thicknesses were significantly lower in infants of diabetic mother. In our study it was seen that there is no significant correlation between skinfold thickness and leptin, ghrelin, adiponectin, resistin levels in infants of diabetic mothers. Our results indicates that early diagnosis of gestational diabetes and control by appropriate diet or insulin treatment may be effective in protection of fetuses of diabetic mother from the negative effects of gestational diabetes.