İskemi/reperfüzyon hasarı oluşturulmuş sıçan mesane dokusunda Rotenon'un Real-Time PCR ile tayin edilen iNOS VE COX-2 mRNA düzeyleri üzerine etkileri
Effects of rotenone on iNOS and COX-2 mRNA levels detected by real time PCR in the Ischemia/ Reperfusion(I/R) injury in rat bladder
- Tez No: 225867
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN KALE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Sıçanlarda deneysel olarak oluşturulan mesane İ/R hasarında rotenon tedavisinin İ/R hasarını önleyip önleyemediğini iNOS ve COX-2 mRNA düzeylerini Real-Time PCR ile çalışarak göstermeyi amaçladık. Bu deneysel çalışmada 18 adet Spraque-Dawley cinsi albino sıçan kullanıldı. Deney grupları 6'şar adet sıçandan oluşmaktaydı. Grup I (n=6): Kontrol Grubu, Grup II (n=6): İ/R Grubu, Grup III (n=6): Rotenon+İ/R Grubu. Kontrol grubundaki sıçanlara herhangi bir işlem uygulanmaksızın alt abdominal kesi ile mesaneleri çıkarıldı. İ/R grubundaki sıçanlara iskemiden 1 saat önce intraperitoneal 1,0 cc serum fizyolojik verildi ve abdominal aorta 1 saat klempe edilerek mesane dokusu iskemiye maruz bırakıldı. İskemi süresini takiben 1 saat reperfüzyona maruz bırakıldı. 1 saatlik reperfüzyon sonucunda mesaneleri çıkarıldı. Rotenon+İ/R grubundaki sıçanlara da iskemiye maruz bırakılmadan 1 saat önce rotenon 25 mg/kg olacak şekilde intraperitoneal olarak verildi. Daha sonra 1 saat iskemiye maruz bırakılan mesane dokusu iskemi süresini takiben 1 saat reperfüzyona maruz bırakıldı. Ardından gruplar arasında Real-Time PCR ile COX-2 ve iNOS mRNA düzeylerine bakıldı. Mesaneye uygulanan 1 saat iskemi ve 1 saat reperfüzyondan sonra doku COX-2 düzeylerinin kontrol grubuna göre yüksek olduğu gözlendi (p0.05). Rotenon tedavisinin COX-2 değerlerini anlamlı olarak düşürmesi nedeniyle ileride mesane İ/R hasarında klinik kullanıma girebileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
We aimed to show that whether rotenone treatment prevents I/R damage, developed experimently, or not in rat bladders by detecting iNOS and COX-2 levels by Real Time PCR. 18 Spraque-Dawley albino rat was used in this experiment. Experiment groups consisting of 6 rats.Group I (n=6): Control Group, Group II (n=6): I/R Group, Group III (n=6): Rotenone + I/R Group. In the control group rat bladders were removed by lower abdominal incision without any procedure.In the I/R group 1 hour before the ischemia 1 cc physiological serum was given and abdominal aorta clemped for 1 hour to achieve bladder ischemia. After ischemia 1-hour of reperfusion performed.After 1-hour of reperfusion bladders were removed. In the rotenone+I/R group rats were treated with rotenone 25 mg/kg intraperitoneally 1 hour before the ischemia. After that bladder had 1-hour of ischemia followed by 1-hour of reperfusion. Later iNOS and COX-2 mRNA levels detected by Real-Time PCR between groups. After 1-hour of ischemia and 1-hour of reperfusion bladder tissue COX-2 levels were higher than the control group (p0.05). We predict that rotenone willl be used clinically in the future for I/R damage because of lowering effect in COX-2 levels.