64 kesitlimultidedektör tomografi ile koroner BT uygulama alanları ve etkinliğinin araştırılması
Study of experience with Coronary CT with 64 slice multidetector tomography and its applications
- Tez No: 225871
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM RAGIP ÖZKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışma Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyoloji Anabilim Dalında prospektif olarak gerçekleştirildi. Çalışmaya Mayıs 2006 ve Temmuz 2008 tarihleri arasında ve 53,12 yaş ortalamasında koroner hastalık klinik veya riski olan 367 hasta alındı. Tüm hastaların çekimi bir doktor gözetiminde ve mevcut literatüre uygun çekim protokolü uygulanarak 64 kesitli multidetektör tomografi cihazı ile yapıldı. BT görüntüleri iki ayrı radyolog tarafından değerlendirildi. Koroner arterlere ait konjenital anomaliler, aterosklerotik değişiklikler ve koroner arterlere yönelik daha önceden yapılmış stent ve bypass tedavilerinin patensileri ortaya konarak raporlandı. Çalışmaya alınan hastalardan 50'sinde BT tetkikinden 2 ay önce veya sonraki süreçte yapılan konvansiyonel koroner anjiyografi bulguları ile BT anjiyografi bulguları karşılaştırılarak tetkiğin etkinliği incelendi. Çalışma sonunda MDBT ile yapılan koroner anjiyografi tetkiğinin koroner patolojileri %93 duyarlılık, %94 özgüllük, %89 PPD %96 NPD ve %94 doğruluk oranları ile tespit ettiği bulundu. Bizim sonuçlarımıza göre MDBT koroner anjiyografi, koroner arter hastalığı şüphesi bulunan, tetkik şartlarına uygun düşük riskli hasta gurubunda koroner arter doğumsal anomalileri ve aterosklerotik hastalıkları ortaya koyma ve koroner arterlere yönelik yapılan girişimsel tedavilerinin takibi amacıyla güvenli ve etkin bir şekilde kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
This study was performed prospectively in Eskişehir Osmangazi University Medical Faculty department of Radiology between may-2006 and july 2008. 367 cases with average age of 53,12 with risk or clinical state of coronary disease were evaluated Examination of all patients were carried out with 64 slice multidetector CT along with a doctor observation according to current literature. Acquired images were evaluated by two radiologists. Kongenital anomalies, atherosclerotic changes of coronary arteries and outcomes of previously applied treatments of stents or bypasses are reported. 50 patients were underwent conventional catheter angiography in 2 months period before or after CT angiography and findings of both methods were compared to evaluate efficiency of the CT angiography. In the end of the study, it is found that, coronary angiography applied by multidetector CT can effectively evaluate coronary pathologies with 93% of sensitivity, 94% of specificity, 89 % of PPV 96% of NPV and 94% of accuracy. According to our results, in low-risk and suitable patient group, MDCT coronary angiography is an effective non-invasive method for evaluation and diagnosis of congenital anomalies and atherosclerotic pathologies of coronary arteries and can reveal the results of invasive treatments previously applied to coronary arteries as a follow up.