64/2 numaralı Kayseri şer'iyye sicili (H. 1066 / M. 1655-1656) transkripsiyon ve değerlendirme
The transcription and evaluation of Kayseri şer?iyye register (court registers) numbered 64/2 (1655-1656/ 1066)
- Tez No: 240818
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZEN TOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 406
Özet
Hüküm sürdüğü dönemde dünya devletlerinin en önemlilerinden biri olan Osmanlı Devleti'nin siyasi, sosyal, iktisadi, askerî ve hukuki hayatını daha yakından tanıyabilmemiz için şer'iyye sicillerinin önemli bir yeri vardır. Şer'iyye Sicilleri, yazıldıkları dönemin toplum yaşamı ve hukuk sistemi hakkında bilgiler vermekle kalmaz; aynı zamanda bizlere merkezi yönetimin siyasi olaylara yaklaşımları konusunda da değerli bilgiler sunmaktadır.Bu sebeple Şer'iyye sicilleri XV.yüzyıldan XX. yüzyıla kadar Osmanlı tarihinin sosyal, siyasi, iktisadi, askerî ve hukuki sisteminin vazgeçilmez kaynaklarından biri olmuştur. Şer'iyye sicillerinde ferman, buyrultu, berât, nişân, tezkire, hüccet, i'lâm, mâruz ve mürasele gibi pek çok belge bulunmaktadır.Osmanlı Devleti'nin önemli sancaklarından bir olan Kayseri'nin, sosyal yaşamına yönelik olan bu çalışmamızın asıl kaynağını teşkil eden Kayseri Şer'iyye sicilleri'nin mikrofilmleri, Ankara Milli Kütüphane'de ve Kayseri ve Yöresi Tarih Araştırmaları Merkezi'nde yer almaktadır. Bizim çalışmamız olan 64/2 Numaralı Şer'iyye Sicili'nin bir nüshası fotokopi olarak KAYTAM' dan alınmıştır. Öncelikle transkripsiyonu yapılan Osmanlıca metinlerin özetleri çıkarılmış ardından yapılan kaynak taraması sonucu belgeler değerlendirilmiştir.Sicilin Girit Seferi'ne hazırlık aşamasından bahsetmesi ise Osmanlı Devleti'ndeki o dönem askerlik müessesesini Kayseri örneğinde tanımamıza olanak sağlayacak belgeler mevcuttur. Yine bu çalışmamızda 1655-1656 yılları arasında Kayseri'nin toplum yaşantısı hakkında pek çok bilgiye ulaşılabilmektedir. Sicilde miras paylaşımı, alım-satımı, vergi, emlâk anlaşmazlığı, yaralama gibi iktisadi ve ictimâi konulara yer verilmiştir. Teze konu olan defterin tamamı 188 Sahife ve 552 Belgeden oluşmaktadır.Anahtar Kelimeler : Kayseri, Şer'iyye Sicili, Mahkeme, Kadı, Kaza
Özet (Çeviri)
To be able to understand political, social, economical, military and legal life of Ottoman Empire which is one of the most important world states during the period it reigned; judical records of Moslem Judge have a great importance. Therefore Judical Records of Moslem Judge give us not only deep information about social life and legal sistem of the period when they were written but also valuable information about central government?s views on political matters.Because of this, Judical Records of Moslem Judge are one of the most important and essential resources of social, political, economical, military and legal sistems of Ottoman Empire 15th and 20th centuries. A moung the Judical Records of Moslem Judges, there are patents, betrohol, permits, proff, judical, judgement and indication amoung the judical records Moslem judges.The microfilms of Judical Records of Moslem Judge in Kayseri, which is the basis of this work which will help us understand the way of social life in Kayseri that is amoung the important sanjaks of Ottoman Empire, are in ? Ankara National Library ? and ? Historical Reserch Center of Kayseri and Its Environment ?. A coppy of judical records of Moslem Judge Numbered 64/2 which is our mainwork is optained from KAYTAM as photocopies. First of all, the sumerise of the Ottoman Text, the transcription of which are done, are prepared and then, at the end source resorches historical findings.The Judical Records that telled of Girit Campaing and this detail composed the documents which will help us to be able to learn the military instituation in that period Ottoman Empire. Also and this studies we can optain a lot of information about the social life of Kayseri in 1656 in the Judical Records, there are documents dealing with economical and social subject such as tax, appointment of guardiyan, inheritance sharing-dispute, purchase and sale, estate disagreement, wound e.t.c. Judical Record is 188 pages and 552 documents.Key Words : Kayseri, Judical record, Court, Moslem Judge, District