Uzun yol şoförlerinde obstrüktif uyku apne sendromu sıklığının araştırılması
Investigation of prevalence of obstructive sleep apnea syndrome in long distance way drivers
  1. Tez No: 225876
  2. Yazar: MUHAMMED EMİN AKKOYUNLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. REMZİ ALTIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Obstrüktif Uyku Apne Sendromu (OUAS) toplumda sık görülen ve komplikasyonları nedeni ile görülme sıklığından daha büyük populasyonu etkileyen bir hastalıktır. Hastalığın bölgesel sıklığının saptanması ve komplikasyonlarla ilişkili semptomların tespiti toplum sağlığını koruma açısından çok önemlidir. Bu çalışmanın amacı Zonguldak ilinde yerleşik olan uzun yol şoförlerinde OUAS sıklığını ve buna ek olarak, OUAS semptomlarını ve bunların toplumsal boyutu olan trafik kazaları ile ilişkisini ortaya koymaktır. Zonguldak il merkezinde yerleşik 241 uzun yol şoförüne yüz yüze görüşme yöntemiyle anket formu dolduruldu. OUAS açısından klinik olarak yüksek olasılıklı 42 olguya 1 gece polisomnografi yapıldı. Çalışmaya katılan olguların ortalama yaşları 42.23 (±9,85) idi. Horlama %56 (n:135), gün içi uyuklama %26.6 (n:64) ve tanıklı apne %11.6 (n:28) olguda saptandı. Çalışmamızda apne-hipopne indeksi (apne hipopne indeksi) AHİ?5 kabul edildiğinde OUAS prevalansı % 14.1 olarak saptanmıştır. OUAS komplikasyonu gelişimi açısından riskli kabul edilen orta-ağır grup, OUAS'lıların %67.6'sını oluşturmaktadır. OUAS saptanan ve saptanmayan gruplar semptomlar açısından kıyaslandığında OUAS'ın majör (horlama, gün içi aşırı uykululuğu, tanıklı apne) ve diğer semptomları (konsantrasyon ve hafıza bozukluğu, kişilik değişikliği, aşırı sinirlilik vb.), açısından anlamlı düzeyde farklılık saptandı. Çalışmaya katılan olguların %25.6'sı trafik kazası geçirmiştir. Geçirilen trafik kazası sayısının meslekte geçen yıla oranı ile AHİ arasında anlamlı güçlü ilişki mevcuttu (r:0.571-p
Özet (Çeviri)
Obstructive sleep apnea syndrome (OSAS) is a common disorder and due to its complications it effects a larger population compared to its expected prevalence. Determining local prevalence and disease related symptoms causing complications is essential for the well-being of the public health . The aim of this study was to investigate prevelance of OSAS in long distance way drivers living in Zonguldak region, and to analyse the relationship between OSAS symptoms and traffic accidents. A questionnaire was filled with face to face interview in 241 male long distance way drivers living in Zonguldak region with a mean age of 42.23 (±9.85) years. In 42 cases a mean age of 48.65 (± 7.69) with a high risk for OSAS based on the questionnaire results, we performed a one night sleep study. The symptoms of snoring, excessive daytime sleepiness and witnessed apnea were 56% (n:135), 26.6% (n:64) and 11.6% (n:28) respectively in truck drivers. In our study accepting AHI?5 for the diagnosis of OSAS, prevalence of OSAS was found as 14.1%. Moderate-severe group of OSAS (AHI?15) having high risk complications comprised 67.6% of total OSAS patients. After evaluating polysomnography, OSAS and non-OSAS groups were compared by the symptoms and we determined significant differences in these groups concerning major (snoring, excessive daytime sleepiness, witnessed apnea) and minor symptoms ( impaired memory and concentration, personality changes, aggressiveness etc) of OSAS. A strong relationship was found between AHI and traffic accidents/year (r=0.2, p=0.005). In conclusion, OSAS prevalence (14.1%) in long distance truck drivers living in Zonguldak region is higher than expected prevalence for Turkey and severity of OSAS is correlated with the risk of traffic accidents thus making OSAS a serious public health problem.