Traneksamik asit ve aprotinin'in sistemik veya topikal kullanımının kardiyopulmoner ?bypass? sonrası kan kaybı ve kan ürünleri kullanımı üzerine etkisi.
Evaluation of the effects of systemic or topical use of tranexamic acid and aprotinin on the blood loss and the used amount of blood products following cardiopulmonary ?bypass? surgery.
  1. Tez No: 225879
  2. Yazar: TOLGA KURT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZER KANDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalında elektif açık kalp cerrahisi uygulanan 100 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalar her bir grupta 20 hasta olmak üzere 5 gruba ayrıldı. Hastalarda ameliyat öncesi ve sonrası hemoglobin, hematokrit, trombosit aktive parsiyel tromboplastin zamanı, protrombin zamanı, d-dimer, fibrinojene bakıldı. Ameliyat sonrası ilk 12 saatte ve toplam kanama miktarı göğüs tüpü drenajı ile ölçüldü. Kullanılan kan ve kan ürünü miktarı tespit edildi. Traneksamik asiti topikal olarak verdiğimiz hastalarda ameliyat sonrası ilk 12 saatteki kan kaybı 262 ml, kullanılan kan ve kan ürünü miktarı 3.0 ünite idi. Traneksamik asiti sistemik olarak verdiğimiz hastalarda ameliyat sonrası ilk 12 saatteki 291 ml, kullanılan kan ve kan ürünü miktarı 2,5 ünite idi. Aprotinini topikal olarak verdiğimiz hastalarda ameliyat sonrası ilk 12 saatteki kan kaybı 286 ml, kullanılan kan ve kan ürünü miktarı 2.3 ünite idi. Aprotinini sistemik olarak verdiğimiz hastalarda ameliyat sonrası ilk 12 saatteki kan kaybı 356 ml, kullanılan kan ve kan ürünü miktarı 2,6 ünite idi. Kontrol grubu hastalarda ameliyat sonrası ilk 12 saatteki kan kaybı 402 ml, kullanılan kan ve kan ürünü miktarı 4.6 ünite idi.
Özet (Çeviri)
A group of 100 patients were involved in to the study who underwent elective cardiopulmonary ?bypass? surgery in the department of cardiovascular surgery at Zonguldak Karaelmas University Research and Practice Hospital. Patients were divided in to 5 groups, each consisting 20 subjects. Hemoglobin, hematocrit, platelet count, activated partial thromboplastin time, prothrombin time, D-dimer and fibrinogen levels were measured before and after the operation. Total volume of blood loss was measured through chest-tube discharge during the first 12 hours time following the surgery. The amount of blood and blood products used during the mentioned time interval was also recorded. In the patients whom tranexamic acid was topically applied, the mean blood loss during the first 12 hours time was 262 ml and the mean volume of the needed blood and blood products was 3 units. In the patients whom tranexamic acid was administered systemically, the mean blood loss during the first 12 hours time was 291 ml and the mean volume of the needed blood and blood products was 2.5 units. In the patients whom aprotinin was topically applied, the mean blood loss during the first 12 hours time was 286 ml and the mean volume of the needed blood and blood products was 2.3 units. In the patients whom aprotinin was administered systemically, the mean blood loss during the first 12 hours time was 356 ml and the mean volume of the needed blood and blood products was 2.6 units. In the control group, the mean blood loss during the first 12 hours time was 402 ml and the mean volume of the needed blood and blood products was 4.6 units.