Buzağı koksidiozisinde lipid peroksidasyon düzeyi ve antioksidan enzim aktiviteleri
Lipid peroxidation level and antioxidant enzyme activities in calves coccidiosis
  1. Tez No: 225900
  2. Yazar: ADEM TUFAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜCEL ÇAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada, buzağı koksidiozisinde plazma malondialdehit (MDA) düzeyi ile eritrosit süperoksit dismutaz (SOD), katalaz (CAT) ve glutasyon peroksidaz (GSH-Px) enzim aktivitelerinin değerlendirilmesi amaçlandı.Çalışmada yaşları 2 hafta ile 6 ay arasında değişen toplam 30 adet buzağı kullanıldı. Bu hayvanların 15'i sağlıklı buzağı grubunu oluştururken, 15'i koksidiozisli buzağı grubunu oluşturdu. Hayvanların klinik muayenesi yapıldı. Parazitolojik muayene için buzağılardan dışkı numuneleri toplandı. Koksidiozisli buzağıların tümünün dışkı numunelerinde Eimeria spp. oosistleri gözlemlendi. Plazma MDA düzeyi ile eritrosit GSH-Px, CAT ve SOD aktivitelerinin belirlenmesi için buzağılardan kan numuneleri toplandı.
Özet (Çeviri)
This study was performed to evaluate the plasma malondialdehyde (MDA) level, and erythrocyte glutation peroxidase (GSH-Px), catalase (CAT) and superoxide dismutase (SOD) activities in calves with coccidiosis. In this study, 30 calves, aged between 2 weeks to 6 months were used. Fifteen of these animal were allocated as healthy calves group, while the other 15 consisted of calves group with coccidiosis. Clinical examinations of the animals were carried out. Faecel samples for parasitological examination were collected from calves. Eimeria spp. oocysts were seen in the faecal samples of the all calves with coccidiosis. Blood samples from the calves were collected for determination of plasma MDA level, and erythrocyte GSH-Px, CAT and SOD activities.