Buzağı beslemede süt ikame yemlerinin hazırlanmasında peynir altı suyu tozunun kullanılma olanakları
The opportunities of uslng whey powder in the preperation of milk replacer for calf feeding
  1. Tez No: 266066
  2. Yazar: KAYHAN ÖZARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA ÖZKUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalışmanın amacı, peynir üretimi esnasında kazein ve yağın pıhtı olarak ayrılmasından sonra geriye kalan atık suyun, toz haline getirilmesiyle elde edilen ürünün (Peynir altı suyu tozu=PAST), buzağılarda süt ikame yemlerinin hazırlanmasında kullanım olanaklarını araştırmaktır.Bu amaçla, öncelikle Tekirdağ ili Malkara ilçesinde PAST üretimi alanında faaliyet gösteren bir işletmeden temin edilen peynir altı suyu, çeşitli kurutma teknikleriyle kurutularak toz formdaki PAST haline getirilmiştir. Daha sonra % 46.74 PAST ve % 10 peynir altı suyu protein konsantresi kullanılarak, % 22.02 ham protein, % 15.1 ham yağ ve % 50.75 laktoz içerikli bir süt ikame yemi (SİY) hazırlanmıştır. Deneme 8 hafta sürmüş ve deneme süresince buzağılar bireysel bölmelerde barındırılmıştır. Denemede 8'i kontrol ve 8'i muamele grubu olacak şekilde toplam 16 adet Holstein erkek ve dişi buzağılar kullanılmıştır. 3 günlük kolostrum beslemesinden sonra, deneme süresince kontrol grubu buzağılar tam yağlı süt ile, muamele grubu buzağılar ise PAST ilaveli SİY ile beslenmiş, ayrıca hayvanlara pelet formda buzağı başlangıç yemi ve taze su adlibitum olarak sunulmuştur. Buzağılar 14 günde bir tartılarak, canlı ağırlık, canlı ağırlık artışları, yem tüketimleri, yemden yararlanma düzeyleri ile cidago yüksekliği, göğüs çevresi, dışkı kıvam puanı gibi bazı özellikleri bakımından karşılaştırılmıştır.Elde edilen bulgulara göre, kontrol ve muamele grubu buzağılar arasında ortalama kurumadde tüketimleri, canlı ağırlık artışları, yemden yararlanma düzeyleri, cidago yüksekliği, göğüs çevresi ile dışkı kıvam puanı açısından önemli bir farklılık görülmemiştir (P>.05). Dolayısıyla buzağıların performansları için elde edilen bulgular, kontrol grubu buzağıların lehine görülmekle birlikte, gruplar arasında istatistiksel fark bulunmaması tam yağlı süt yerine PAST ilaveli SİY'nin rahatlıkla kullanılabileceğini ortaya koymaktadır. Ayrıca buzağıların büyütme dönemi besleme maliyeti, kontrol ve muamele grupları için sırasıyla 1738 TL ve 988 TL olarak hesaplanmış ve aradaki fark 750 TL olmuştur. Denemenin bütününde toplam ve bireysel masraflara bakıldığında, yüksek oranda PAST ilaveli SİY ile yapılan büyütmenin tamyağlı süte nazaran daha ekonomik olduğu açıkça görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this paper is to investigate the possibilities to use the product (whey powder=WP), which is attained during cheese production when the oil and casein are seperated as clot and the remaining waste water is turned into powder, for calf feeding as a milk replacer.For this purpose, firstly, whey obtained from a business which was operating in the field of WP in Tekirdağ-Malkara production was dried in various drying techniques and converted into the powder form of WP. Then but using % 46.74 WP and % 10 whey protein concentrate % 22.02 crude protein, % 15.1 crude fat and % 50.75 lactose content of calf milk replacer (CMR) was prepared. The experiment lasted for 8 weeks and the calves were hosted in individiual partitions. In the trial 8 of them were control and 8 of them treated, a total of 16 male and female Holstein calves were used. After 3-day colostrum feeding, during the experiment the control group calves were fed with whole milk, the treatment group with WP added CMR, apart from this, the animals were offered calf starter food in the forms of pellet and fresh water as adlibitum. By being weighed every 14 days the calves were compared in terms of live weight, live weight gain, feed intake, feed efficiency levels and height at withers, heart girth and fecal consistency score.According to the findings, an important difference was not seen regarding the average dry matter intake between control and treatment group calves, live weight gain, feed efficiency levels, height at withers, heart girth and fecal consistency score (P>.05).Therefore, although the findings for the performance calves seem in favour of the control group, the fact that there is no statistical difference between the groups show that WP added CMR can be easily used instead of whole milk. In addition, the cost of feeding the calves for the control and treatment groups in the growth period were calculated respectively 1738 TL and 988 TL and the difference between them was 750 TL. If we look at the total and individual costs at the trial period it is clearly seen that the nurturing done with the WP added CMR is much more economical than having made by whole milk.