Buzağı cocsidiosisinde bazı pıhtılaşma parametrelerinin belirlenmesi
The determination of some coagulation parameters at calves cocciodiosis
- Tez No: 331369
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZNUR ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
BUZAĞI COCSİDİOSİSİNDE BAZI PIHTILAŞMA PARAMETRELERİNİN BELİRLENMESİUtku Emre AYDINErciyes Üniversitesi, Sağlık Bilimleri EnstitüsüVeteriner İç Hastalıkları Anabilim DalıYüksek Lisans Tezi, Eylül 2012Danışman: Doç. Dr. Öznur ASLANÖZETBu çalışmada, doğal enfekte Coccidiosis'li buzağılarda tam kan sayımı ile trombosit sayısı, protrombin zamanı (PT), aktive edilmiş kısmi tromboplastin zamanı (APTT) ve fibrinojen gibi bazı pıhtılaşma parametrelerinin belirlenmesi amaçlanmıştır.Çalışmada yaşları 2 hafta ile 6 ay arasında değişen toplam 30 adet buzağı kullanılmıştır. Bu hayvanların 15'i sağlıklı buzağı grubunu oluştururken, 15'i Coccidiosis'li buzağı grubunu oluşturmuştur. Hayvanların klinik muayenesini takiben parazitolojik muayene için tekniğine uygun olarak dışkı numuneleri toplanmıştır. Yapılan parazitolojik incelemede Coccidiosis'li dışkı numunelerinin tamamında Eimeria spp. oocystleri gözlemlendi.
Özet (Çeviri)
THE DETERMINATION OF SOME COAGULATION PARAMETERS AT CALVES COCCIODIOSISUtku Emre AYDINErciyes University, Graduate School of Health SciencesDepartmen of Internal MedicineM.Sc. Thesis, September 2012Supervisor: Doç. Dr. Öznur ASLANABSTRACTIn this study was aimed to the determination of a complete blood count, platelet-function and some coagulation parameters; protrombin time (PT), activated partial thromboplastin time (APTT) and fibrinogen at calves coccidiosis.In this study, 30 calves, aged between 2 weeks to 6 months were used. Fifteen of these animals were allocated as healthy calves group, while the other 15 consisted of calves group with coccidiosis. Fecal samples for parasitological examination were collected from calves after clinical examinations of the animals. Eimeria spp. oocysts were seen in the fecal samples of the all calves with coccidiosis.