Menoraji olgularında medikal tedavi seçeneklerinin karşılaştırmalı incelenmesi
Comperative evaluation of the medical treatment options in cases with menorrhagia
  1. Tez No: 225915
  2. Yazar: MEHMET ÖZGÜR GELEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEZAİ ŞAHMAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Menoraji yakınması ile kadın hastalıkları polikliniğine başvuran hastalarda medikal tedavi seçeneklerinin (TE, KOK, Gestagen) kanama süresi ve miktarına, hemoglobin ve hematokrit düzeyi üzerine, lipid profiline ve hormonlara etkilerinin incelenmesi ve en uygun tedavi yönteminin belirlenmesi amaçlanmıştır.Gereçler ve Yöntem: Çalışmamıza İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum A.B.D. jinekoloji polikliniğine 2006-2008 yılları arası menoraji yakınması ile başvuran, 25-45 yaş arası toplam 60 hasta dahil edildi. Hastalar randomize olarak 20 şer kişilik 3 gruba ayrıldı. Grup 1'deki olgulara TE günde toplam 2 gr, menstrüel kanama süresince 5 gün verildi. Grup 2'deki olgulara KOK (3mg Drospirenon + 0.03mg etinil estradiol) günde 1 defa menstruasyon dönemi süresince 21 gün verildi. Grup 3'deki olgulara NETA 15mg/gün toplam 10 gün menstruasyonun 15. - 25. günleri arası başlandı. İlk başvuruda hastaların yaşı, VKİ, son adet tarihi, adet düzeni, günlük kullandığı ortalama ped sayısı ve halsizlik, baş dönmesi, yorgunluk gibi anemiye bağlı belirtilerin varlığı veya yokluğu sorulup yazıldı. İlk başvuru esnasında aPTT, PT, INR bakıldı ve vaginal smear alındı. Tedavi öncesi ve sonrası TKS, FSH, LH, Östradiol ve kan lipid profili tetkikleri istenip yazıldı.Bulgular: Çalışmamızda KOK ve TE de tedavi sonrası ortalama hemoglobin ve hematokrit değerleri anlamlı düzeyde arttı. Üç medikal tedavi şeklinde de kullanım sonrası günlük kullanılan ped ve/veya tampon sayımı ve menstrüel kanama süresi anlamlı düzeyde azaldı. Gestagen grubunda iki hastada yan etki nedeni ile tedavi durduruldu.Sonuç: Çalışmamızda uygulanan üç medikal tedavi yöntemininde gerek hemoglobin düzeyini arttırması ve gerekse kanama miktarını azaltması açısından etkinliği gösterilmiştir. Bu bulgularımız literatür ile uyum göstermektedir. Ancak TE'in etkinliği, kullanım kolaylığı ve yan etki oranın azlığı göz önüne alındığında menorajilerde ilk tedavi seçeneği olarak tercih edilmesi uygun olacaktır.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: To investigate the effects of medical treatment options (tranexamic acid, NSAIDs, COC, gestagens in luteal phase) on bleeding time, amount of blood loss, levels of hemoglobin and hematocrit, lipid profile and hormones in patients with menorrhagia and to determine the most efficient medical treatment method.MATERIAL AND METHOD: In our study, patients who are between 25 and 45 years old and present with menorrhagia in University of Istanbul, Cerrahpaşa School of Medicine, Department of Obstetrics and Gynecology, outpatient clinic were enrolled and randomised into 3 groups with 20 patients in each group. Group 1 consisted of patients who received tranexamic acid (TA) 2 gr/day for 5 days during menstrual bleeding. Group 2 consisted of patients who received combined oral contraceptives (COC) (Drospirenone 3 mg + ethynyl estradiol 0,03 mg) once a day for 21 days during menstrual cycle. Group 3 consisted of patients who received norethisterone 15 mg/day for 10 days between the 15th and 25th days of menstrual cycle. Age, body mass index, last menstrual period, regulation of menses, average number of sanitary pads used and presence of symptoms of anemia such as fatigue, dizzyness, tiredness were investigated during the first visit. aPTT, PT and INR levels were measured and Pap smears were taken. Complete blood count, FSH, LH, estradiol levels and blood lipid profile were monitorized and recorded both before and after the treatment.RESULTS: In our study, we observed that serum hemoglobin and hematocrit levels were increased significantly in COC and TE groups. Bleeding time was shorthened and average number of sanitary pads used daily was decreased in all three groups. In gestagen group the treatment was discontinued due to the side effects.CONCLUSION: In our study it?s shown that all three medical treatment methods are effective in terms of increasing the hemoglobin levels and decreasing the amount of bleeding. Our results were consistent with the hitherto literature. However, if efficacy, availability and rarity of side effects are considered, TE should be the first line treatment in menorrhagia.