XRCC1 İle XPD DNA tamir gen polimorfizmleri ile Burkitt lenfoma arasındaki ilişki
Association between genetic polymorphism in DNA repair genes and risk of Burkitt?s lymphoma
  1. Tez No: 225916
  2. Yazar: SAFA BARIŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TİRAJE CELKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Hematolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
XPD (xeroderma pigmentosum group D) ve XRCC1 (X-ray repair cross-complementing group 1) proteini sırasıyla nükleotid eksizyon tamir (NER) ve baz eksizyon tamir (BER) sisteminde rol oynamaktadır. Özellikle XPD kodon 312, 751 ve XRCC1 kodon 194, 399 meydana gelen polimorfizmler kanser oluşumu ile ilişkilendirilmiştir. Bu çalışmada Burkitt lenfoma ile XPD ve XRCC1 polimorfizm arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlanmıştır. 1995?2006 yılları arasında tedavi edilen ve yaşamakta olan 33 Burkitt lenfoma hastasından (BL) ve aynı yaş ve cinsiyet dağılımındaki 52 kontrol gurubundan periferik kan örneği alınarak 4 farklı polimorfizm örneği olan XPD 312, XPD 751, XRCC1 194, XRCC1 399 çalışıldı. XPD kodon 312 ve kodon 751 ile XRCC1 kodon 399 polimorfizmleri açısından hasta ile kontrol grubu arasında herhangi bir fark saptanmadı. XRCC1 kodon 194 polimorfizmi açısından hasta ile kontrol gruplarının genotip dağılımları arasında anlamlı derecede farklı tespit edildi (0,005); kontrol grubundaki XRCC1 194 Arg/Trp genotip sıklığı hasta grubuna göre daha yüksek olarak tespit edildi. Bu fark özellikle erkek cinsiyetinde de gözlendi (p=0,05). XRCC1 194Trp allel sıklığının dağılımı açısından da anlamlı bir fark tespit edildi (P=0,04). Kontrol grubunda triptofan allel sıklığı 0,10, BL grubunda 0,03 olarak bulundu. Erkek cinsiyetinde, triptofan allel sıklığı hasta grubunda %3 iken kontrol grubunda %9 olarak tespit edildi (p=0,04). Hasta grubunda laboratuar bulguları, evre, ateşli nötropeni sayısı, tüm tedavi sırasında verilen transfüzyon sayısı ve kemik iliği tutulumu ile genotipler arasında anlamlı bir ilişki saptanmadı. Diyalize giren 3 hastanın 2'sinde XRCC1 194Trp alleline rastlanmadı. Bu bulgular, XRCC1 194Trp allelinin BL' ye karşı koruyucu bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
We evaluated the possible effect of DNA repair genes, XPD (xeroderma pigmentosum group D) codon (312 and 751) and XRCC1 (X-ray repair cross-complementing group 1) codon (194 and 399) single-nucleotide polymorphisms (SNPs) on the risk of childhood BL. The polymorphisms were analyzed in 33 patients with BL cases and in 52 healthy age-matched controls. We observed no association between variation in the XPD codon Asp312Asn, Lys715Gln, and XRCC1 codon Arg399Gln polymorphisms and BL for any parameter. The frequency of XRCC1 194Arg/Trp genotype in BL was significantly lower than that in controls (p=0.005) and especially in male population (p=0.05). Tryptophan allele frequencies in control and patient group were 0.10 and 0.03 respectively (p=0.04). Tryptophan allele frequency in male patient group was 3% while in male control group it was 9% (p=0.04). However, no significant relation was found between laboratory findings, stage, the number of febrile neutropenic attacks and transfusions during treatment, bone marrow involvement and genotypes. Two of 3 dialysed patients were negative for XRCC1 194Trp allele. In conclusion, XRCC1 194Trp allele may be associated with protective effect against development of childhood BL. However, these results were based on a small number of cases and further studies should be done.