Perforatör fleplerın lenfatik akımının araştırılması (Deneysel çalışma)
Investigation of lymphatic flow of perforator flaps (Experiemental study)
  1. Tez No: 225914
  2. Yazar: CAN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAĞMUR AYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 35
Özet
Plastik cerrahinin önemli konularından biri fleplerdir. Günümüzde perforatör fleplerle ilgili çok sayıda deneysel ve klinik araştırma yapılmaktadır. Bu fleplerin arteryel ve venöz akımlarıyla ilgili literatürde çok sayıda araştırma mevcut iken lenfatik akımlarıyla ilgili araştırma sınırlıdır. Bu konuyla ilgili deneysel bir çalışmaya rastlanılmamıştır. Çalışmanın amacı sıçanda tariflenmiş rektus abdominis ve arka uyluk kas perforatör fleplerinin lenfatik akımlarını araştırmaktır.Ağırlıkları 250 ? 350 gr arasında değişen Wistar-Albino cinsi yirmi adet erkek sıçan iki eşit gruba ayrılmıştır. Grup I (n=10)' i rektus abdominis kas perforatör flebi, grup II (n=10)' yi arka uyluk kas perforatör flebi çalışma grubu oluşturmuştur. Her iki gruptaki flepler literatürde tarif edildiği şekilde kaldırıldıktan sonra lenfatik akım varlığını araştırmak üzere cilt altına 99m Tc nanokolloid verilerek lenfosintigrafi, cilt altına metilen mavisi verilerek lenfatik akım görüntülemesi ve flep pedikülünden alınan kesitlerde immunohistokimyasal yöntemlerle boyama yapılarak histolojik inceleme yapılmıştır.Sintigrafide verilen radyonüklid materyalin lomber ve renal lenf nodları gibi karın içi lenf nodlarına geçtiği gösterilmiştir. Metilen mavisi enjeksiyonuyla pedikül boyunca boyanma gözlenmiştir. Histolojik olarak alınan kesitlerde lenfatik kanalların varlığı gösterilmiştir. Sonuçta her iki grupta flep pedikülü etrafında eşlik eden lenfatik damarların varlığı gösterilmiştir.Özellikle onkolojik rezeksiyonlar sonrası oluşan defektlerin kapatılmasında kullanılan lokal perforatör fleplerin lenfatik akımlarının bilinmesinin cerrahi planlamada ve oluşabilecek nükslerin takibinde faydası olabilir. Ayrıca lenfödemin perforan flepler kullanılarak yapılan cerrahi tedavisinde de bu fleplerin lenfatik akımlarının varlığı gözönünde bulundurulmalıdır. Bu ön çalışma perforatör fleplerin lenfatik akımlarıyla ilgili yapılacak deneysel ve klinik çalışmalar için bir model teşkil edebilir.
Özet (Çeviri)
Flaps are important subject of plastic surgery. Most of the clinical and experimental studies on flap surgery focus on perforator flaps. There are reports about arterial and venous flow of perforator flaps, however literature is devoid of any experimental studies regarding lymphatic flow. The purpose of the study was to investigate lymphatic flow of rectus abdominis and posterior thigh muscle perforator flaps in rat.Twenty male Wistar-Albino rats weighing between 250-350g were used in this study. Rats were divided into two groups with rectus abdominis muscle perforator flaps in Group I (n=10) and posterior thigh muscle perforator flaps (n=10) in Group II. Both flaps were elevated as described previously in literature. The flaps were evaluated by visualization of lymphatic flow via methylene blue, by lymphoscintigraphy using 99mTc nanocolloid and histological analysis.Drainage of these lymphatics into intraabdominal lymph nodes, such as lombar and renal nodes was demonstrated by lymphoscintigraphy. Lymphatics nearby the flap pedicle was shown by methylene blue staining. The lymphatics also demonstrated by histological examination. Results of our study elucidated presence of lymphatics accompanying the perforator flap pedicle.When perforator flaps are used after reconstruction of tissue defects following oncologic surgery, their lymphatic flow should be considered during follow up for possible lymphatic seeding. Perforator flaps are also utilized in lymphedema surgery where it should be kept in mind that lymphatics exist in such flaps. In conclusion, this study constitutes a model on which further clinical and experimental studies about lymphatics of perforator flaps can be based upon.