Glutatyon S-Transferaz genindeki (GSTT1 ve GSTM1)delesyonların koroner arter hastalığı ve miyokart infartüsü ile ilişkisi
The association of the deletions in Glutation S-Transferase Genes (GSTT1 and GSTM1) with coronary artery disease and acute myocardial infarction
  1. Tez No: 225939
  2. Yazar: SEMRA KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DAVUT ALPTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Koroner arter hastalığı (KAH) kalp hastalıklarının en yaygın olanıdır. KAH kalp dokularına kan sağlayan arterlerin daralması sonucunda meydana gelmektedir. Bu durum iç duvarlarda kolesterol ve diğer maddelerin birikmesi sonucu plak oluşumuna neden olur. Yüksek yağ diyetleri, obezite, diyabet ve sigara içme KAH risk faktörleri olduğu düşünülmektedir. Glutatyon S-Transferaz (GST) enziminin de KAH ile ilişkili olduğu bilinmektedir.GST enzimi; ksenobiyotik metabolizmasında, endojenik ve ekzojenik maddelerin detoksifikasyonunda rol oynayan önemli bir enzim grubudur. Beş alt sınıfa ayrılır. Alfa, mu, pi, theta ve zeta. Ayrıca her sınıf birçok gen ve izoenzim içerir. Glutatyon S-transferaz M1 (GSTM1) ve T1 (GSTT1) genleri sigara dumanında bulunan bazı kimyasalların detoksikifikasyonu veya aktivasyonu ile ilişkilidir. Bu genlerde mutasyonların olması enzimin aktivitesinin azalmasına ve KAH oluşmasına neden olur.Bu çalışmada koroner KAH ve AMİ ile GSTT1 ve GSTM1 polimorfizmleri arasındaki ilişki araştırıldı. Polimorfizmlerin bulunduğu bölgeler Polimeraz Zincir Reaksiyonu (PCR) yöntemi ile amplifiye edildi. Ancak polimorfizme rastlanmadı. Her ne kadar GST geninin KAH ile ilişkili olduğu bildirilse de bizim çalışmamızda ilişkili olmadığı bulundu.
Özet (Çeviri)
Coronary artery disease (CAD) is the most common type of heart disease. CAD happens when the arteries that supply blood to heart tissue become hardened and narrowed. This is due to the buildup of cholesterol and other material, called plaque, on their inner walls. High-fat diets, obesity, diabetes and smoking, all of which are considered CAD risk factors. It?s known that there is relation between GST enzyme and CAD. Glutathione S-transferase (GST) is a group of enzymes known to play an important role in the detoxification of several endogenous and exogenous toxic at xenobiotic metabolism. In humans, GST enzymes are divided into five subclasses alpha, mu, pi, theta, zeta. In addition, each class includes several genes and isoenzymes. Glutathione S-transferaz M1 (GSTM1) ve T1 (GSTT1) are associated with the detoxification or activation of some chemicals in cigarette smoke. Mutations in this genes cause decrease the enzyme activity and CAD.In this study was investigated relationship between CAD and AMI with GSTT1 and GSTM1 polymorphisms. Areas where polymorphisms located in, was amplificated with Polymerase Chain Reaction (PCR) method. But polymorphism wasn?t found. Also we know GST gene is associated with CAD, in our study we found no association between GSTT1 and GSTM1 with CAD.