Koronavirüs hastalığı (COVID-19) ile Glutatyon S-transferaz T1 genindeki delesyon polimorfizmi arasındaki ilişkinin araştırılması
Thesis title investigation of the relationship between coronavirus disease (COVID-19) and deletion polymorphism in the Glutathione S-transferase T1 gene
- Tez No: 852092
- Danışmanlar: PROF. DR. NURCAN ARAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Moleküler Tıp, Microbiology, Molecular Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
SARS CoV-2 koronavirüs ailesinden olup COVID-19 hastalığına neden olan bir virüs türüdür. Koronavirüsler, geçmişten günümüze kadar farklı varyantlarla hayvanlarda ve insanlarda hastalığa neden olan tek zincirli RNA'ya sahip, zarflı, yüzeyinde protein çıkıntıları bulunan büyük bir virüs grubudur. İnsanlarda çeşitli derecelerde solunum yolları rahatsızlıklarına yol açabilir. Bulaşıcı olan COVID-19 hastalığı; soğuk algınlığı, grip ya da zatüre gibi solunum semptomları veya yüksek ateş gibi belirtiler ile ortaya çıkmaktadır. SARS-CoV-2 enfeksiyonu, sitokin üretimini, inflamasyonu ve diğer patofizyolojik süreçleri tetikleyerek reaktif oksijen türlerinin (ROS) üretimini arttırıp doğrudan konakçı antioksidan savunmasını baskılayarak oksidatif strese neden olmaktadır. Glutatyon-S-transferaz (GST) enzimleri, hücreyi oksidatif hasardan korumak için glutatyonun (GSH) elektrofillerle konjugasyonunu katalize eden ve akciğerlerdeki antioksidan savunma mekanizmasına katılan önemli bir enzimlerdir. GST genleri polimorfik olup, GSTT1'in delesyon polimorfizmi konjugasyona özgü metabolitler ve enzimlere karşı fonksiyonel aktivitede kayba yol açar. Çalışmamızda GSTT1 geninin SARS-CoV-2 enfeksiyonunda hastalığın seyri ile ilgili olan ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda; Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi kan alma birimine gelen COVID -19 hastalığını hafif olarak ayakta geçiren 70 hasta ve hastanenin çeşitli birimlerinde yatan 70 ağır hastadan alınan kan örnekleri alınmıştır. Elde edilen DNA'dan Real-Time PCR ile GSTT1 gen delesyon polimorfizmine ile hastalığın seyri ile olan ilişkisi araştırılmıştır. Araştırmamızın sonucunda; COVID-19 hastalığını hafif geçirenlerle hastanede yatanlar ve şiddetli geçirenler arasında GSTT1 gen delesyon polimorfizmi açısından bir ilişki olmadığı bulunmuştur (p=0.073). Aynı şekilde hastalığın semptomları ile GSTT1 gen delesyon polimorfizminde de anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. (p=0.129). Ayrıca oksijen desteğine göre GSTT1 gen delesyon polimorfizmi arasında anlamlı bir ilişki tesbit edilmemiştir (p=0.197). Ancak bulguların klinik sunumlarını değerlendirebilmek için daha kapsamlı çalışmalara gereksinim vardır.
Özet (Çeviri)
SARS CoV-2 is a type of virus from the coronavirus family that causes COVID-19 disease. Coronaviruses are a large group of viruses that have single-stranded RNA, are enveloped, and have protein protrusions on their surface, causing disease in animals and humans with different variants from past to present. It can cause varying degrees of respiratory disorders in humans. COVID-19 disease is contagious; It occurs with respiratory symptoms such as cold, flu or pneumonia, or symptoms such as high fever. SARS-CoV-2 infection causes oxidative stress by triggering cytokine production, inflammation and other pathophysiological processes, increasing the production of reactive oxygen species (ROS) and directly suppressing host antioxidant defenses. Glutathione-S-transferase (GST) enzymes are important enzymes that catalyze the conjugation of glutathione (GSH) with electrophiles to protect the cell from oxidative damage and participate in the antioxidant defense mechanism in the lungs. The GST genes are polymorphic, with the deletion polymorphism of GSTT1 leading to loss of functional activity against conjugation-specific metabolites and enzymes. Our study aimed to investigate the relationship of the GSTT1 gene with the course of the disease in SARS-CoV-2 infection. In accordance with this purpose; The relationship between GSTT1 gene deletion polymorphism and the course of the disease was determined by Real-Time PCR from DNA obtained from blood samples taken from 70 patients with mild COVID-19 disease who came to the blood collection unit of Mersin University Faculty of Medicine Hospital and 70 seriously ill patients hospitalized in various units of the hospital has been researched. As a result of our research; It was found that there was no relationship in terms of GST1 gene deletion polymorphism between those who had mild COVID- 19 disease and those who were hospitalized (p=0.073). Likewise, no significant relationship was found between the symptoms of the disease and the GST1 gene deletion polymorphism. (p=0.129). Additionally, no significant relationship was detected between GST1 gene deletion polymorphism and oxygen supplementation (p = 0.197). However, more comprehensive studies are needed to evaluate the clinical presentation of the findings.