PANDAS'lı hastalarda TNF-? gen polimorfizmi
TNF-? gene polymorphism In PANDAS patients
- Tez No: 225938
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT LÜLEYAP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Genetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
PANDAS (Streptokok enfeksiyonuna bağlı olarak çocukluk çağında meydana gelen nöropsikiyatrik hastalık) nöropsikiyatride yeni tanımlanan bir hastalıktır. A grubu Beta hemolitik streptokok enfeksiyonu sonrasında gelişen otoimmünite mekanizmasıyla meydana gelmektedir. Streptokok enfeksiyonu, obsesif kompulsif bozukluğa veya tik bozukluğuna yol açmaktadır. İmmün sistemde streptokokların ürettiği M antijenlerine karşı duyarlı olan B lenfositler ilk aşamada bunları yok ederler. Duyarlı hale gelmiş T ve B lenfosit hücrelerinden bazıları kan-beyin bariyerini aşarak; moleküler mimikri ile, duyarlı konağın bazal gangliasındaki nöron hücre membranında bulunan epitoplara çapraz reaksiyon vererek bağlanır ve onların apoptoza sürüklenmesine neden olur. Hareketin koordinasyonu, dikkat ve faal bellek işlevleri gibi görevleri olan bazal gangliyon bölgesinde apoptozla meydana gelen hücre kayıpları telafi edilemez ve nöropsikiyatrik belirtiler kaçınılmazdırOtoimmün hastalıkların apoptoz mekanizmasında rol alan tümör nekroz faktör aynı zamanda önemli bir sitokin grubu olup, TNF-? geni tarafından üretilmektedir. Çalışmamızın amacı, TNF-? geninin promotor bölgesindeki -308 G/A ve -850 C/T polimorfizmlerinin PANDAS hastalığı ile ilişkisini belirlemektir. Çalışmamızda EDTA'lı tüplere alınan 3-4 cc kanların DNA izolasyonları yapıldı. Daha sonra PCR amplifikasyonu ve parça uzunluk kesim polimorfizmi (RFLP) metodu ile kesim reaksiyonu uygulandı ve PAGE (Poliakrilamid Jel Elektroforezi) ile görüntülenerek polimorfizmler saptandı. Çalışmamızın sonucunda elde ettiğimiz istatistiksel verilere göre, -308 G/A ve -850 C/T polimorfizmlerinin hastalıkla ilişkilerinin pozitif olarak anlamlı olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
PANDAS (Pediatric Autoimmune Neuropsychiatric Disorderders Associated with Streptococcal Infections) is an newly defined ilness in neuropsychiatry. This ilness occurs with a otoimmune mechanism after a Grup A Beta Haemolytic Streptococcus infection. Streptococcus infection causes obsessive compulsive disorder or tic disorders and also indirectly causes PANDAS. In the patient?s immune system, firstly B lymphocytes susceptible to M group of antigens, kils them. After B lymphocyt activation, some of the susceptible B lymphocytes pass over blood-brain barrier and associates with the cell membrane of neuron cells because of epitope mimicry. Outcome of this association neurons are killed by the patient?s apoptosis mechanism. The loss of neurons in the part of the brain which is supposed for coordination of moving and care and also active memory cannot be compensation and neuropshychiatric signs are un avioidableTumour necrosis factor is an important cytokine and also have important role in the apoptosis mechanism of autoimmune diseases. It is expressed by TNF-? gene. The aim of our study was to investigate if there is relationship between -308 G/A and -850 C/T polymorphisms that are in promoter region of the gene and PANDAS disease. We took 3-4 cc of patient?s blood to the tube which involves EDTA. We isolated DNA of the patients. Areas where polymorphisms located in, was amplificated with Polymerase Chain Reaction (PCR) method. Polymorphisms were determined by using available restriction enzymes with Restriction Fragment Length Polymorphism (RFLP) and PAGE (Polyacrylamid Gel Electrophoresis) method. Present study was progressed with control group. In this study, we observed positive significant difference between -308 G/A and -850 C/T polymorphisms and PANDAS.