2?24 ay arasında nutrisyonel rikets tanısı konulan çocuklarda tedavi öncesi ve tedavi sonrası serum adiponektin düzeylerinin değerlendirilmesi
The effect of vitamin D therapy on serum adiponectin levels in children aged between 2-24 months with vitamin D deficiency rickets
  1. Tez No: 225963
  2. Yazar: HALİL KESKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEHZAT ÖZKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Adiponektinin, osteoblastlardan sentezlenip salındığı bilinmektedir. Vitamin D eksikliğine bağlı rikets (nutrisyonel rikets) osteoblastik aktivitenin arttığı bir metabolik kemik hastalığıdır.Bu çalışmanın amacı, yaşları 2-24 ay arasında değişen nutrisyonel rikets tanılı çocuklarda vitamin D tedavisinin serum adiponektin düzeylerine olan etkisini araştırmaktır.Nutrisyonel rikets tanısı, başka bir sağlık problemi olmayan vakalarda klinik, biyokimyasal ve radyolojik bulgularla konuldu. Vakalar 300.000 U D3 (IM) ve kalsiyum laktat ile tedavi edildi. Tedavinin başarısı, dört hafta (28±3 gün) sonra biyokimyasal ve radyolojik bulgulara bakılarak değerlendirildi. Tedavi öncesinde ve sonrasında vakaların antropometrik ölçümleri yapıldı ve serum kalsiyum (Ca), fosfor (P), alkalen fosfataz (ALP), intakt parathormon (iPTH), 25-hidroksivitamin D [25(OH)D] ve adiponektin düzeyleri ölçüldü.Vakaların vücut kitle indeksi (BMI) Neyzi standartlarına uygun olarak yaş ve cinse göre normal aralıktaydı. Çalışmaya 21 vaka alındı. Vakaların ortalama yaşı 7,3 (2-16) ay idi. Tedavi sonrasında, öncesine göre boy uzunluğu ve vücut ağırlıklarında önemli bir artış saptanırken, BMI değerlerinde anlamlı bir değişiklik saptanmadı (sırasıyla 66±0,53 ve 68±0,05 cm, p0,05).
Özet (Çeviri)
Adiponectin and its receptors are known to be expressed in osteoblasts. Vitamin D deficiency rickets (VDDR) is a metabolic bone disease related to increase in osteoblastic activity.The aim of this study is to investigate the effect of vitamin D therapy on serum adiponectin levels in children aged between 2-24 months with VDDR.VDDR was diagnosed with clinical, biochemical, and radiological findings in children who were otherwise healthy. Patients were treated with 300.000 U D3 (IM) and calcium lactate. The success of therapy was confirmed biochemically and radiologically four weeks (28±3 days) after therapy. Antropometric parameters and serum biochemical markers including calcium (Ca), phosphorus (P), alkaline phosphotase (ALP), intact parathormone (iPTH), 25-hydroxyvitamin D [25(OH)D], and Acrp30 levels were measured before and after therapy.Body Mass Index (BMI) values of the patients by age and sex were within normal limits according to the Neyzi standarts. The study was completed with twenty-one patients. The median (range) chronoligical at referral was 7.3 (2-16) months. Weight and height but no BMI were significantly increased after four weeks of therapy (66±0.53 vs 68±0.05 cm, p0.05, respectively).