Karbon monoksitle zehirlenme olgularının lenfosit hücrelerinde kardeş kromatid değişimi sıklığının belirlenmesi
Determining the frequency of sister chromatid exchange in lymphocyte cells of carbon monokside intoxication cases
  1. Tez No: 225969
  2. Yazar: TARIK OCAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAHİN ASLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: CO zehirlenmelerinin birçok ülkede fatal zehirlenmelerin yarısından fazlasının sebebi olduğu rapor edilmiştir. Karbon monoksit kömür, odun, petrol, propan, ve plastik gibi karbon içeren yakıtların tam yanmaması sonucu ortaya çıkan renksiz, kokusuz ve irritan olmayan bir gazdır. CO zehirlenmesi akut veya kronik olarak çeşitli semptomlara neden olabilir. Bu çalışmada, CO zehirlenmesinin kardeş kromatid değişimi bazında genotoksik etkisi ve özgün bağışık sistemimizin en önemli hücresel elamanları olan lenfositlerin (hücre düzeyinde) yaşam süresi üzerine etkilerinin belirlenmesini amaçlamaktayız.Materyal ve Metod: Çalışmaya 26'sı kadın 12'si erkek toplam 38 vaka dahil edildi. Hastalara ait demografik veriler, vital bulgular, CO gazının kaynağı, risk faktörleri ve sigara alışkanlıkları kaydedildi. Tüm vakalarda Glasgow Koma skoru (GKS), elektrokardiyografi (EKG), arteriyal kan gazı (AKG) analizi, tam kan sayımı, creatinin kinaz (CK), creatinin kinaz MB fraksiyonu (CK-MB), troponin-I, Glukoz, BUN, Kreatinin, Na, K, LDH, AST,ALT ölçümleri yapılarak kaydedildi. İlave olarak genotoksik etkinin kolay tesbit edilebilir bir belirteci olan kardeş kromatid değişimi yöntemi ile araştırma yapıldı.Sonuçlar: Olguların yaşları 16-54 yıl arasında idi (ortalama yaş: 29.79 ? 10.92 yıl). Hastaların maruziyet şekilleri 38 olguda (%100) şohben idi. Ortalama karboksihemoglobin (COHb) düzeyi 25.05 ? 7.15 bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim: Carbon monoxide intoxication is reported to be the reason of more than half of the fatal intoxications in many countries. CO is a colorless, odorless, and non-irritating gas and is produced from the partial combustion of carbon-containing compounds such as coal, wood, petroleum, propane and plastic. CO intoxication may cause acute and chronic symptoms. In this study, we aimed to identify it?s genotoxic effect on the basis of SCE, and also studied it?s effect on the average life span of lymphocytes which is the most important cellular component of the immune system.Material and Methods: Thirty eight patients (female:26, male:12) were covered in the study. Patients demographic characteristics, vital findings, source of CO gas, risk factors and smoking habbits were recorded. All the cases following clinical and laboratory measurements were performed: Glasgow Coma Scale (GCS), electrocardiography (ECG), arterial blood gas (ABG), whole blood count, creatine kinase (CK), creatine kinase MB fraction (CK-MB), troponine-I, blood glucose, BUN, creatinin, Na, K, LDH, AST, ALT. Additionally, so as to simply identify the genotoxic effect, sister chromatid exchange method is used.Results: All 38 patients, ages differ between 16-64 years (mean age:29.79 ? 10.92 years), source of CO gas were flash heaters (100%). Mean carboxyhemoglobin (COHb) level was 25.05 ? 7.15.