Omuz eklemi patolojilerinde direkt manyetik rezonans artrografi
Magnetic resonance arthrography in the shoulder joint pathologies
- Tez No: 225977
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAMİ SUMA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Amaç: Omuz eklemi patolojilerinin tanısında manyetik rezonans (MR) artrografinin sensitivite ve spesifitesini belirlemek, ilaveten MR artrografi tetkikini kliniğimizde rutin uygulamaya koymak amaçlandı.Materyal ve Metod: Ocak 2007-Mayıs 2008 tarihleri arasında omuz eklem patolojisinden şüphelenilen 18'i erkek, 16'sı kadın toplam 34 olguya konvansiyonel manyetik rezonans görüntüleme (MRG) ve MR artrografi tetkiki yapıldı. Olgular 21 ile 85 yaş arasında olup, yaş ortalaması 45±15.9 idi. 34 olgunun 27'sine deneyimli bir ortopedist tarafından artroskopi yapıldı. Konvansiyonel MRG ve MR artrografi sonuçları artroskopi sonuçları ile karşılaştırıldı.Bulgular: Olgular patolojilerine göre üç grupta incelendi. Birinci gruba dahil edilen 20 olgunun 18'inde artroskopik olarak değişik derecelerde rotator kaf tendon yırtığı teşhis edildi. MR artrografi bu yırtık olgularının 17'sini doğru olarak belirlerken, konvansiyonel MRG 16'sını belirleyebildi. Rotator kaf tendon yırtıklarını belirlemede konvansiyonel MRG'nin sensitivite ve spesifitesi sırasıyla % 89, % 50, MR artrografinin ise % 94, % 100 olarak bulundu. Glenohumeral instabilite ön tanılı 10 olgu ikinci gruba dahil edildi. Bu 10 olgunun 3'ünde fibröz Bankart lezyonu, 3'ünde superior labrum anterior-posterior (SLAP) lezyonu, 1'inde anterior labroligamentaus periosteal sleeve avulsion (ALPSA) lezyonu, 1'inde glenolabral articular distruption (GLAD) lezyonu, 1'inde Buford kompleksi ve 1'inde ise sublabral foramen varyasyonu teşhis edildi. Diğer patolojiler başlığı altında toplanan üçüncü gruba ise biseps tendon patolojisi ve adeziv kapsülit patolojilerini içeren toplam 4 olgu dahil edildi.Sonuç: Omuz eklem patolojilerini değerlendirmede MR artrografinin daha detaylı bilgiler sağladığı ve konvansiyonel MRG'den daha duyarlı ve özgül bir yöntem olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was aimed to evaluate the specificity and sensitivity of magnetic resonance (MR) arthrography in the diagnosis of shoulder joint pathologies, and additionally to put MR arthrography into routine practice in our clinic.Materials and Methods: Between January 2007 and May 2008, thirty-four cases (18 males and 16 females) who were suspected to have shoulder joint pathologies were examined using conventional magnetic resonance imaging (MRI) and MR arthrography. The cases ranged in age from 21 to 85 and the average age was 45±15.9 years. In 27 of 34 cases, arthroscopy was performed by an experienced orthopedist. The results of conventional MRI and MR arthrography were compared with the arthroscopic results.Results: The cases were examined in three groups according to their pathologies. In eighteen cases of twenty-one included in the first group, rotator cuff tears at various grades were detected with arthroscopy. While MR arthrography was detecting seventeen of these tear cases appropriately, conventional MRI could detect sixteen of them. In determining rotator cuff tendon tears, the sensitivity and specificity of conventional MRI were 89 % and 50 %, respectively. However, the sensitivity and specificity of MR arthrography were found 94 % and 100 %, respectively. Ten cases having glenohumeral instability were involved in the second group. Of these cases, fibrous Bankart lesions were seen in three, superior labrum anterior-posterior (SLAP) lesions in three, anterior labroligamentaus periosteal sleeve avulsion (ALPSA) lesions in one, glenolabral articular distruption (GLAD) lesion in one, Buford complex in one and sublabral foramen variation in one. However, four cases having biceps tendon pathology and adhesive capsulitis were included in the third group which was gathered under the title of other pathologies.Conlusion: It was concluded that MR arthrography provided more detailed information in evaluating shoulder joint pathologies, and it was more sensitive and specific method than MRI.