Normal basınçlı glokom
Normal tension glaucoma
  1. Tez No: 225978
  2. Yazar: OSMAN İNCEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OYA TEKELİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
AMAÇ: Çalışmamazın amacı normal basınçlı glokom (NBG) olgularında olası immünolojik ve biyokimyasal belirteçlerin değerlendirilmesi ve NBG olgularında görme alanı (GA), Heidelberg retina tomografisi (HRT), tarayıcı laser polarimetre (NFA-GDx), santral kornea kalınlığı (SKK) ve kontrast duyarlılık (KD) testleri arasındaki ilişkiyi araştırmaktır.GEREÇ VE YÖNTEM: Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Glokom Biriminde Nisan 2005 ile Aralık 2007 tarihleri arasında tanı konan ve takip edilen 32 NBG olgusu ve bilinen bir göz hastalığı olmayan, rutin kontrol için polikliniğe başvuran 26 olgu, kontrol grubu olarak çalışmaya alındı. Tüm olgulardan anamnez alındı ve tam oftalmolojik muayene sonrasında GA testi, HRT-I ile optik sinir başı incelemesi ve NFA-GDx ile retina sinir lifi tabakası incelemesi yapıldı. Tüm olguların SKK'ı ölçüldü ve KD testi uygulandı. Tüm katılımcılardan tam kan sayımı, lipid profili, koagulasyon testleri ve immunolojik testler için uygun tüplere kan alındı.BULGULAR: NBG grubunda SKK, kontrol grubuna göre daha ince saptandı. NBG grubunda GA parametreleri, kontrol grubundan anlamlı şekilde farklı bulundu. HRT incelemesinde NBG grubunda disk alanı (DA), çukurluk alanı (CA), çukurluk/disk (C/D) alanı oranı, çukurluk hacmi (CV), ortalama çukurluk derinliği (MCD), maksimum çukurluk derinliği (MxCD) ve çukurluk şekil ölçüsü (CSM) kontrol grubuna göre istatistiksel olarak daha yüksek bulundu. NFA-GDx parametrelerinden inferior oran, süperior/nasal, maksimum modülasyon parametreleri kontrol grubunda, NBG grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı derecede daha yüksekti. Sayı parametresi ise NBG grubunda anlamlı derecede daha yüksekti. Tüm uzaysal frekanslarda, KD skoru NBG grubunda istatistiksel olarak anlamlı derecede daha düşüktü. NBG grubunda, GA parametreleri ile HRT parametreleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesinde ortalama sapma (MD) ile HRT parametrelerinden DA, CA ve C/D alanı oranı parametreleri arasında istatistiksel olarak anlamlı pozitif korelasyon bulundu. Patern standart sapma (PSD) parametresi ile C/D alanı oranı ve MCD parametreleri arasında anlamlı pozitif yönlü bir ilişki tespit edildi. Görme alanı parametrelerinden MD ile NFA-GDx parametrelerinden simetri ve sayı ile pozitif, inferior oran, süperior/nasal, maksimum modülasyon ve elips modülasyon ile istatistiksel olarak anlamlı negatif korelasyon bulundu. PSD ile simetri ve sayı arasında pozitif yönlü, inferior oran, süperior/nasal ve maksimum modülasyon arasında negatif yönlü ve istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu görüldü. SKK ile GA, HRT, NFA-GDx parametreleri ve KD testi sonuçları arasında anlamlı bir ilişki bulunmadı. MD ve PSD ile KD testindeki tüm uzaysal frekanslarda anlamlı bir korelasyon saptandı. Kontrast duyarlılık testi ile HRT parametreleri arasında bir ilişki bulunmadı. Bazı NFA-GDx parametreleri ile KD testi skoru arasında anlamlı bir ilişki tespit edildi. NBG'lu hastalarda trombosit, C-reaktif protein (CRP), homosistein, düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) ve total kolesterol düzeyleri kontrol grubundan anlamlı şekilde yüksek bulundu. Ayrıca CRP, homosistein, LDL, çok düşük yoğunluklu lipoprotein (VLDL), total kolesterol düzeyleri normal sınırdan yüksek olan kişi sayısı da NBG grubunda anlamlı şekilde daha yüksekti.SONUÇ: Glokom hastalığının tanısını koymak ve ilerlemesini değerlendirmek için GA, HRT, tarayıcı laser polarimetre ile yapılan çalışmalar halen devam etmektedir. Yapısal değişiklikler ile fonksiyonel değişiklikler arasındaki korelasyonun belirlenmesi erken tanı için çok önemlidir. Günümüzde bu üç test, birbirini tamamlayıcı olarak kullanılmaktadır. SKK, NBG için değerlendirilmesi gereken bağımsız bir parametredir. KD testi glokomun erken tanısında yardımcı olabilir. CRP, homosistein ve lipid değerleri NBG'lu hastalarda yüksek olması, patogenezde birçok mekanizmanın birlikte rol oynadığını düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: The purpose of our study was to evaluate possible immunologic and biochemical findings in normal tension glaucoma (NTG) cases and to investigate relationship among visual field (VF), Heidelberg retina tomography (HRT), scanning laser polarimetry (NFA-GDx), central corneal thickness (CCT), and contrast sensitivity (CS) tests.MATERIAL AND METHODS: The study groups included 32 patients who were followed at the Glaucoma Section of Ankara University School of Medicine, Department of Ophthalmology between April 2005 and December 2007. The control group consisted of 26 subjects who had no ocular disease. Medical history was taken from all participants and after a complete ophthalmological examination, visual field tests, optic nerve head examination with HRT-I and retinal nerve fiber layer examination with NFA-GDx were performed. CCT were measured for all cases. CS tests was performed in patients and control group. A blood was taken in the appropriate tubes from all participants for complete blood count, lipid profile, coagulation tests and immunological tests.RESULTS: In NTG group CCT was found thinner than control group. VF parameters were found significantly greater in NTG group than control group. In HRT examination, disk area (DA), cup area (CA), cup/disk area ratio (C/D), cup volume (CV), mean cup depth (MCD), maximum cup depth (MxCD) and cup shape measure (CSM) parameters were found statistically higher in NTG group. In control group inferior ratio, superior/nasal ratio, maximum modulation parameters of NFA-GDx were significantly higher than NTG gruoup. The number parameter was significantly higher in NTG group. CS scores were significantly lower in NTG patients for all spatial frequencies. In NTG group, evaluating relationship between VF parameters and HRT parameters, there was a positive statistically significant correlation between DA, CA, C/D area ratio and mean deviation (MD). A positive significant correlation was determined between C/D area ratio, MCD and pattern standart deviation (PSD). MD was significantly correlated with several NFA-GDx parameters. Symmetry and the number were significiantly correlated with MD positively. Inferior ratio, superior/nasal, maximum modulation, and elips modulation were significantly correlated with MD negatively. It was seen that there was a positive significant relationship between PSD and symmetry and the number. Inferior ratio, superior/nasal and maximum modulation were negatively correlated with PSD. There was no correlation between CCT and VF, HRT, NFA-GDx parameters, and CS test scores. There was a significant negative correlation between MD, PSD and CS tests scores in all spatial frequences. No relationship was found between CS test scores and HRT parameters. It was determined a significant correlation between CS test scores and sevaral NFA-GDx parameters. In NTG cases, thrombocyte, C-reactive protein(CRP), homocysteine, low density lipoprotein(LDL), and total cholesterol levels were significantly higher than control group. Furthermore, number of patients whose CRP, homocysteine, LDL, very low density lipoprotein(VLDL), and total cholesterol levels are higher than normal levels, was significiantly higher in NTG group.CONCLUSIONS: The studies performed with VF, HRT, NFA-GDx for diagnosis and evaluating of progression in glaucoma disease have been still continued. It is important that determinating the correlation between structural and functional changes for early diagnosis. To date, these three tests have been using as complementary for each other. CCT is an independent parameter for evaluating NTG. CS test may be helpful for early diagnosis of glaucoma. High levels of CRP, homocysteine, and lipids in NTG patients, considered that many mechanisms play a role in pathogenesis.