Subakromiyal sıkışma sendromlu hastaların manyetik rezonans görüntüleme ile değerlendirilmesi
Evaluation of subacromial impingement syndrome with magnetic resonance imagination
  1. Tez No: 386682
  2. Yazar: SELMA YÜCEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. İSMAİL ŞALK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Subakromial sıkışma sendromu, korakoakromial arkın RTM üzerine basısı ile oluşan ve fleksiyon, abdüksiyon ve dış rotasyonda ağrı ile karakterize bir sendromdur. Omuz eklem patolojilerinin değerlendirilmesinde direkt radyografi, konvansiyonel artrografi, ultrasonografi (USG), bilgisayarlı tomografi (BT)- artrografi ve Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRG) tercih edilebilecek görüntüleme yöntemleridir. Bu çalışmanın amacı, klinik olarak SASS düşünülen hastalar ile klinik ve radyolojik olarak normal olan olguların MRG bulgularını karşılaştırmaktır. Çalışmamızda klinik yöntemler ile SASS tanısı olan 30 birey ile MRG bulguları normal olan 30 sağlıklı bireylerden oluşan kontrol grubu yer aldı. Hasta ve kontrol grubunun MRG ile SAM, KKM, KHM, AGA, SGA ve akromiyon tipleri değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
SACS, is the result of compression of coracoacromial arc onto the rotator cuff and is characterised with pain with flexion, abduction and external rotation. X-ray, conventional arthrography, USG, CT-arthrography and MRI might be used for imagination of shoulder joint diseases. We aimed to compare the MRI images of clinically diagnosed SACS patients with normal controls. Our study included 30 SACS patients and 30 healthy controls. Two groups were compared based on MRI findings of SAM, KKM, KHM, AGA, SGA and acromion types.