Kliniğimizde Larenjektomi ve Boyun Diseksiyonu yapılan hastalarda; Larenks'teki pirimer tümörün lokalizasyonu, evresi, büyüklüğü ve histopatolojisi ile boyun metastazı arasındaki ilişkinin retrospektif olarak incelenmesi.
The examined the relation in localization, T stage, size and histopathology of primer tumour in Larynx and neck metastasis in the patient who were Laryngectomy and Neck Dissected in our clinic.
  1. Tez No: 225976
  2. Yazar: VAHİT MUTLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HARUN ÜÇÜNCÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Larenks kanserlerinde en önemli prognostik faktör servikal lenf nodu metastazı varlığıdır. Yapılan tedavilerin başarısız olmasının asıl nedeni boyun nükslerinin oluşmasıdırNoninvaziv metodlar kullanılarak servikal bölgedeki occult metastazlar belirlenemez, belirlenebilmesi için boyun diseksiyonu yapmak gerekir. Boyun diseksiyonu sırasında uzaklaştırılan lenf nodlarının detaylı histopatolojik değerlendirmesi günümüzde lenf nodlarının doğru tanısı için elde edilebilen en güvenilir metoddurKlinik muayene ve görüntüleme yöntemleri (CT, MRI, USG)'nde pozitif lenf nodu tespit edilen(N+) larengeal karsinomlu hastaların ilk tedavisi içinde boyun diseksiyonu zorunludur. Fakat klinik muayene ve görüntüleme yöntemleri ile pozitif lenf nodu tespit edilemeyen (N0) larengeal karsinomlu hastalarda elektif boyun diseksiyonu yapmak konusunda fikir birliği bulunmamaktadır. Bir kısım cerrah derhal elektif boyun diseksiyonu önerirken, diğerleri ise ?bekle gör?ü savunurlar. Bekle görü savunanlar elektif boyun diseksiyonunun morbidite ve mortaliteyi artırdığı, sürviyi değiştirmediğini söylerlerN0 olgularda occult boyun metastazını tam teşhis edebilmek için boyun diseksiyonu yapmak gerekir. Bu nedenle occult boyun hastalığı ihtimalinin tahmini için tedavi öncesi bazı klinik parametrelere müracaat edilebilir. Bunlar tedavi öncesi tümörün lokalizasyonu, büyüklüğü, T evresi ve histopatolojik gradedirAtatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Kliniği'nde son on yılda(1997-2007) larenks kanseri nedeni ile larenjektomi(parsiyel,total) ve boyun diseksiyonu(fonksiyonel,radikal) operasyonu yapılan 118 hastanın dosyaları retrospektif incelenerek değerlendirilmiştir118 hastanın 116'sı erkek, 2'si kadındı. Yaş ortalaması 56+/-22 idi118 hastaya 189 boyun diseksiyonu operasyonu yapılmıştır. Preop klinik muayene ve postop çıkarılan spesmenlerin histopatolojik incelemesi sonucunda tümörün lokalizasyonu, büyüklüğü, T evresi ve histopatolojik diferansiasyon derecesi ile servikal lenf nodu metastazı belirlenerek bunların arasındaki ilişki incelenmiştirSupraglottik tümörlerde %55.2 oranında servikal metastaz, %28.9 oranında occult metastaz tespit edilirken, transglottik tümörlerde %35.1 oranında servikal metastaz, %18.9 oranında occult metastaz tespit edilmiştir. Glottik tümörlü 6 olguda servikal metastaz görülmemiş olup, sadece subglottik yerleşimli tümörü olan hiç vakamız olmamıştır. Böylelikle servikal metastaz en fazla supraglottik tümörlerde, daha sonra transglottik tümörlerde görülmüştür.Supraglottik tümörlerin tuttuğu anatomik bölgeye göre en yüksek servikal metastaz sırasıyla; dil kökü (%100), sinüs piriformis (%68.7), preepiglottik alan (%54.5), ariepiglottik plika (%53.8), tiroid kıkırdak (%50) tutulumunda görülmüştür.Tümörün büyüklüğü arttıkça servikal metastaz oranıda artmıştır.
Özet (Çeviri)
The most important prognostic factor in larynx cancers is the existence of lymph node metastasis. The main reason of ineffectual treatment carried out is occurrence of neck relapsesOccult metastasises cannot be determined in cervical locale by using non-invasive methods, neck dissection must be applied for the determination. Histopathological evaluations of lymph nodes repressed at the time of neck dissection in detail are the most reliable method for the good diagnosis at the present dayNeck dissection is also indispensable for the treatment of, lymph node (N+) determined in the clinical examining and view methods (CT, MRI, USG). However, there is no concurrence of opinion about affinity neck dissection for the patients with laryngeal carcinoma, no node lymph (No) determined by the clinical examining and view methods. While some operators suggests immediate neck dissection, the others defends the idea“wait and see”. Those who supports this idea say that affinity neck dissection increases morbidity and mortalityThe neck dissection must be carried out for the exact determination of occult neck metastasis in the No actions. That's why some clinical parameters can be consulted before treatment for the prediction of occult neck disease. These are localization, size, T stage and histopathological grade of pre-treatment tumourThe files of 118 patients who has had operation of larnygectomy (partly, total) and neck dissection (functional, radical) because of larynx cancer in Ear Nose and Throat (ENT) Clinic of Medical Faculty in Atatürk University in the last ten years (1997-2007) have been evaluated retrospectively116 of them were male and 2 of them were male. Age average was 56+/-22189 neck dissections have been applied to 118 patients. At the end of preoperative clinical examination and histopathological examining of postoperative specimens, localization, size, T stage and histopathological differentiation grade of tumour have been determined and their relations have been examinedWhile in supraglottic tumours, %55.2 cervical metastasis and % 28.9 occult metastasis have been determined, in transglottic tumours %35.1 cervical metastasis and % 18.9 occult metastasis have been determined. Cervical metastasis has not been seen in 6 actions with glottic tumour, we have had no case with only subglottic tumour. So, cervical metastasis has been seen mostly in supraglottic tumours then in transglottic tumoursAccording to anatomical locale of supraglottic tumours, the highest cervical metastasis has been seen in order as tongue root (% 100), sinus piriformis (% 68.7), preepiglottic locale (%54.5), ariepiglottic plica (% 53.8), and thyroid cartilage (% 50As the size of tumour increases, the ratio of cervical metastasis has also increased. It has been seen that while the cervical metastasis ratio of tumours bigger tan 4 cm is % 55.