Serebral dominansinin omuz patolojilerinde ağrı şiddeti, eklem hareket açıklığı ve fonksiyonel durumdaki değişime etkisi
The effect of cerebral dominance on pain i̇ntensity, range of motion and functional status in shoulder pathologies
- Tez No: 919488
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU ERDEN GÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Omuz ağrısı toplumda üçüncü sıklıkta görülen lokomotor sistem patolojisidir. Vücudun en hareketli eklemi olması ve yaralanmaya meyilli olmasından dolayı omuzun tedavi ve rehabilitasyonu oldukça önemlidir. Bu durum kişinin hayat kalitesini etkilemesi dolayısıyla toplumsal bir sorun olabilmektedir. Serebral lateralizasyon beynin iki hemisferi arasındaki morfolojik ve fonksiyonel farklılık anlamına gelmektedir. El tercihi fonksiyonel bir serebral lateralizasyon olarak kabul edilmektedir. Literatürde sağlıklı bireylerdeki baskın ve baskın olmayan taraf üst ekstremite arasındaki lateralizasyon farklılıkları belirtilmiş ancak bu farklılıkların omuz patolojisi olan hastaların tedavisinde ağrı, fonksiyonel durum ve eklem hareket açıklığı (EHA) üzerinde etkileri belirtilmemiştir. Ayrıca literatürde baskın ve baskın olmayan taraf kolların birbirlerinin kinematiğinden etkilendiği de bildirilmiştir. Çalışmamızda bu etkileşimin ve mevcut serebral dominansinin omuz patolojileri tedavisine etkisini incelemek amaçlandı. Araştırmaya unilateral omuz ağrısı şikayetiyle hastaneye başvuran, uzman hekim tarafından tedavi protokolü belirlenmiş 18-65 yaş aralığındaki katılımcılar dahil edildi. Ekstrensek kaynaklı omuz patolojileri, omuzda cerrahi işlem geçirmiş olanlar, bilateral omuz ağrısı olanlar çalışmaya dahil edilmedi. Baskın taraf omuz patolojisi olan 33 ve baskın olmayan taraf omuz patolojisi olan 29 katılımcı değerlendirmeye alındı. El tercihinin belirlenmesinde Edinburgh Oldfield anketi kullanıldı. Rutin tedavi alan katılımcılara tedavi öncesi ve sonrasında aynı fizyoterapist tarafından anket ve ölçümler uygulandı. Ağrı şiddeti Visuel Analog Skala (VAS) ile, eklem hareket açıklığı gonyometre ile ve fonksiyonel durum ölçümleri Quick-DASH ile değerlendirildi. Çalışmamız, omuz ağrısı tedavisinde baskın ve baskın olmayan kol iyileşme farklılıklarını dikkate alınarak tedavi hedefi belirlemede klinisyenlere yol gösterici olabilir. Çalışmanın omuz patolojilerinde el baskınlığını inceleyen sınırlı sayıdaki çalışmalara da katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Shoulder pain is the third most common locomotor system pathology in the community. Treatment and rehabilitation of the shoulder is very important because it is the most mobile joint of the body and is prone to injury. This situation can be a social problem as it affects the quality of life of the person. Cerebral lateralization refers to the morphological and functional difference between the two hemispheres of the brain. Hand preference is accepted as a functional cerebral lateralization. In the literature, lateralization differences between the dominant and non-dominant upper extremities in healthy individuals have been reported, but the effects of these differences on pain, functional status and range of motion (ROM) in the treatment of patients with shoulder pathology have not been stated. It has also been reported in the literature that the dominant and non-dominant arms are affected by each other's kinematics. In our study, it was aimed to examine the effect of this interaction and existing cerebral lateralization on the treatment of shoulder pathologies. Patients between the ages of 18-65, who applied to the hospital with the complaint of unilateral shoulder pain and whose treatment protocol was determined by the specialist physician, included in the study. Patients with extrinsic shoulder pathologies, those who have undergone a surgical procedure on the shoulder, and patients with bilateral shoulder pain not be included in the study. 33 patients with dominant shoulder pathology and 29 patients with non-dominant shoulder pathology evaluated. Edinburgh Oldfield questionnaire used to determine hand preference. Questionnaires and measurements applied by the same physiotherapist before and after the treatment to the participants who receive routine treatment. Pain intensity evaluated with the Visual Analogue Scale (VAS), joint range of motion will be evaluated with a goniometer, and functional status measurements evaluated with Quick-DASH. Our study may guide clinicians in determining the treatment target in the treatment of shoulder pain, considering the differences in recovery of the dominant and non-dominant arm. It is thought that the study will contribute to the limited number of studies examining hand dominance in shoulder pathologies.