Obstrüktif uyku apnesi sendromunda lateral farengoplastinin etkinliğinin değerlendirilmesi
Efficiacy of lateral pharyngoplasty in obstructive sleep apnea syndrome
  1. Tez No: 225979
  2. Yazar: MESUT KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN YORULMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Obstrüktif uyku apnesi (OUAS) sadece anatomik anormalliklerin sonucu olan bir hastalık değildir; sorun daha çok lateral farengeal duvar fonksiyonları ile ilgilidir.. Lateral farengeal duvar, OUAS hastalarında hava yolu basıncı arttığında normal insanlara göre daha fazla kollaps gösterir. OUAS cerrahi tedavisinde kullanılan tekniklerde amaç, farengeal lümenden yumuşak doku çıkartarak veya lümeni çevreleyen kemikleri mobilize ederek üst hava yolu kollapsında azalma sağlamaktır.Bu çalışmada OUAS tanısı alan ve cerrahiyi kabul eden 19 hastaya lateral farengoplasti operasyonu uygulanmıştır. Preoperatif ve postoperatif veriler anamnez, fizik muayene, polisomnografi ve lateral sefalometri ile elde edilmiştir. Apne hipopne indeksinde (AHİ) %50'den fazla düşme ve postoperatif AHİ'nin 20'nin altında olması kriter alındığında bu cerrahi teknik ile %73,6 başarı elde edilmiştir. Lateral sefalometrik grafi üzerinde yapılan farengeal hava yolu ölçümlerinde uvula ile posterior farengeal duvar arasında ve epiglot ve posterior farengeal duvar arasındaki mesafede istatistiksel olarak anlamlı artış saptanmıştır. Hastaların hiçbirinde uzun ve kısa dönemde major komplikasyona rastlanmamıştır.Lateral farengoplastinin lateral farengeal kas duvarı yapısına ve fonksiyonlarına etki ederek düşük morbidite ve komplikasyon oranlarına sahip yüksek başarı oranı sağlayan bir cerrahi teknik olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Obstructive sleep apnea is not only a disease resulting from anatomic abnormalities, but also and mostly associated with lateral pharyngeal wall functions. The lateral pharyngal wall is more collapsible when the airway pressure is increases in patients with OSAS compared to normal individuals. The aim of surgical techniques for OSAS is to deccrease upper airway collapse by excising soft tissue from or mobilizing the bones surrounding the pharynygeal lumen.In this study, we performed lateral pharyngoplasty in 19 patients with OSAS who accepted surgical treatment. The effects and success of the surgical technique was evaluated based on preoperative and postoperative data gathered from history, physical examination, polysomnography and lateral cephalometry. The success for surgery was defined as a drop of AHI below 20/hr and over 50% compared to the preoperative value. Lateral pharyngoplasty was succesfull in 73,6% of the patients. This technique provided a statistically significant increase in distances between uvula and posterior pharyngeal wall and between epiglottis and posterior pharyngeal wall, according to measurements on the lateral cephalometric graphy. None of the patients had serious short or long term complications.Lateral pharyngoplasty is a successful surgical technique in OSAS management, which alters the anatomy and function of the lateral pharyngeal wall, with a low morbidity and complication rate.