?zole koroner arter ektazili hastalarda endotel fonksiyonu, karotis arter intima-mediya kalınlığı ve enflamatuvar belirteçlerin değerlendirilmesi
Evaluation of endothelial function, carotid artery intima-media thickness and inflammatory markers in patients with isolated coronary artery ectasia
  1. Tez No: 225980
  2. Yazar: POLAT CEGERĞUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF ATMACA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Koroner arter ektazisi (KAE); koroner arterin bir bölümünün komsu normalsegment çapından 1.5 kat daha fazla genislemesi olarak tanımlanmaktadır. Koroneranjiografilerde (KAG) %0.3-5.3 sıklığında izlenmektedir. Eslik eden koroner darlıksıklığı nedeniyle etiyopatogenezinde aterosklerozun olduğu düsünülmesine rağmen,histolojik değerlendirmelerde mediya tabakasındaki musküloelastik yapınınbozukluğu dikkat çekmektedir. Biz KAE etiyolojisinde etkili faktörleri saptamayıhedefledik.Materyal-Metot: Çalısmaya KAG de izole KAE tanısı alan 25 hasta (yas ortalaması58,6±10,2 yıl), normal koroner (NK) saptanan 27 hasta (yas ortalaması 54,6±7,6 yıl),koroner arter hastalığı (KAH) tanısı alan 24 hasta (yas ortalaması 56,4±7,8 yıl)olmak üzere 76 hasta alındı. Endotel fonksiyonu akıma bağlı vazodilatasyon (ABV)ile değerlendirildi. Her iki ana karotisten intima-mediya kalınlık (K?MK) ölçümüyapıldı. Sağ ve sol ana karotis ölçümleri ile ikisinin ortalaması gruplar arasındakarsılastırıldı. Tüm gruplarda high-sensitive C-reaktif protein (hsCRP), beyaz küre(BK),TNF-alfa, IL-6 ölçümü için kan örnekleri alındı.Bulgular: Toplam 4573 koroner anjiografiden 62 hastada izole KAE saptandı. ?zoleKAE için insidans %1,35 olarak hesaplandı. Üç grup klinik özellikler açısındandeğerlendirildiğinde anlamlı fark izlenmedi. hsCRP için yapılan ikilikarsılastırmalarda KAE ile KAH arasındaki fark anlamlıydı (3.61±2.58 mg/L ile5.89±4.17 mg/L; p=0.024).
Özet (Çeviri)
Objective: Coronary artery ectasia (CAE) is defined as dilatation of the coronaryartery 1.5 times greater than that of an adjacent normal segment. The frequency inpatients undergoing coronary angiography is 0,3-5,3%. Although, it is thought thatatherosclerosis is the main etiological factor due to frequent coexistance of coronaryobstruction, histopathological examination of ectatic segments show disorder ofmuscluelastic structure in media layer. In this study, we searched to detect the factorsrelated to CAE etiology.Material-Methods: In the study, 25 patients with diagnosis of isolated CAE incoronary angiography (mean age 58,6±10,2 years), 27 patients with normal coronary(NC) in coronary angiography (mean age 54,6±7,6 years), 24 patients with diagnosisof coronary artery disease (CAD)(mean age 56,4±7,8 years) are included.Endothelial functions were evaluated by flow-mediated vasodilation method (FMD).The measurement of the main right and left carotid artery intima?media thicknesses(CIMT) and the averages were compared among the groups. The blood samples weredrawn for the measurements of high-sensitivity C-reactive protein (hsCRP), whiteblood cell (WBC), TNF-alpha, IL-6 in all groups.Results: We detected CAE in 62 patient out of 4573 coronary angiography. Theincidence of CAE was calculated as 1,35%. There was no statistical difference inclinical properties among the groups.