Subfrontal cerrahi yaklaşım için kullanılacak frontal lob ve üçüncü ventrikül morfometrisinin mr görüntüleme yöntemiyle belirlenmesi
Determination of frontal lobe and third ventricle morphometry for subfrontal surgical approach using mri imaging
  1. Tez No: 834431
  2. Yazar: DENİZ AY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZKAN OĞUZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada, güvenli ve sağlıklı bir subfrontal cerrahi yaklaşım için kullanılacak frontal lob ve üçüncü ventrikül morfometrisinin MR görüntüleme yöntemiyle belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda 2010-2020 yılları arasında Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesine başvurmuş 6-35 yaş arası sağlıklı 252'si 18 yaş ve üstü; 168'i 18 yaş altı birey olmak üzere toplam 420 bireyde (210 erkek- 210 kadın) mid-sagittal beyin MR görüntüleri üzerinde morfometrik ölçümler yapılmıştır. Bireyler yaşlarına göre Grup 1 (6-9 yaş), Grup 2 (10-13 yaş), Grup 3 (14-17 yaş), Grup 4 (18 yaş ve üstü) olmak üzere 4 gruba ayrılmıştır. Cinsiyete göre tüm bireyleri incelediğimizde PF/CCGD ve CCU ortalama değerleri hariç erkekler ve kadınlar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık gözlenmiştir. Ölçümler erkeklerde kadınlara göre anlamlı derecede yüksek bulunmuştur. Grup 1 (6-9 yaş grubu) cinsiyete göre incelendiğinde, CA/CP, PF/TS, CCU ortalama değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamaktadır. Diğer tüm parametrelerde istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmaktadır. Grup 2 (10-13 yaş grubu) cinsiyete göre incelendiğinde, tüm parametrelerde istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık görülmemiştir. Grup 3 (14-17 yaş grubu) cinsiyete göre incelendiğinde PF/CA, PF/CP, PF/CCGD, PF/CCGİ ortalama değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık gözlenmiştir. Diğer tüm parametrelerde istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık gözlenmemiştir. Grup 4 (18 yaş ve üstü grup) cinsiyete göre incelendiğinde CCU ortalama değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık yoktur. Diğer tüm parametrelerde istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık vardır. Bu çalışmadan elde edilen sonuçların, frontal lob ve üçüncü ventrikül lezyonlarına yapılacak subfrontal cerrahi girişimlerin daha güvenilir ve daha sağlıklı bir şekilde yapılabilmesine katkı sağlayacağını düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the morphometry of the frontal lobe and third ventricle for a safe and healthy subfrontal surgical approach using MR imaging. For this reason, morphometric measurements have been made on the mid-sagittal brain MRI images of a total of 420 people (210 males and 210 females), of whom 252 were 18 years of age or older and 168 were younger, who applied to the Balcalı Hospital at the Çukurova University- Faculty of Medicine between the years 2010 and 2020. Depending on their age, people are split into four groups: group 1 (6–9 years old), group 2, (10–13 years old), group 3, (14–17 years old), and group 4 (18 years and older). Men and women differed statistically significantly when all participants were evaluated by gender, with the exception of the mean PF/CCGD and CCU values. Men were found to have significantly higher measures than women. There was no statistically significant difference between the mean values of CA/CP, PF/TS, and CCU in group 1 (6–9-year-old age group) when analysis was done by gender. The differences between all other parameters are statistically significant. There was no statistically significant difference found in any of the parameters when group 2 (10-13 age group) was evaluated by gender. A statistically significant difference between the mean values of PF/CA, PF/CP, PF/CCGD, and PF/CCGI was found when Group 3 (the 14–17 age group) was evaluated by gender. All other parameter differences are not statistically significant. A statistically significant difference between the mean values of CCU was not found when Group 4 (18 years and older) was evaluated by gender. All other parameter differences are statistically significant. We think that the results of this study will contribute to safer and healtheir subfrontal surgial interventions for frontal lobe and third ventricle lesions.