Subakromiyal ağrılı omuz sorunlarında konservatif tedavinin fonksiyonel son durum üzerinde etkinliğinin 6 aylık prospektif gözlemsel değerlendirimi
The effectiveness of conservative treatment in shoulder subacromial pain problems: A prospective observational functional outcome study
- Tez No: 225989
- Danışmanlar: PROF. DR. SAFİYE TUNCER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada, subakromiyal ağrılı omuz sorunu olan hastalarda özgül bir fizyoterapi-rehabilitasyon programı şeklindeki konservatif tedavinin fonksiyonel son durum üzerindeki etkinliğini değerlendirmek amaçlanmıştır.Subakromiyal ağrılı omuz sorunu tanısı alan 50 hasta konservatif tedavi programına alınmış ve prospektif olarak izlenmiştir. Tedavi programı 15 seans yüzeyel ısı, derin ısı ve analjezik akımdan oluşan pasif fizyoterapi, gözetimli ünite egzersizleri ve izlemli ev egzersizleri şeklinde düzenlenmiştir. Hastalar başlangıç, 3. ve 6. aylarda değerlendirilmiştir. Değerlendirmelerde ağrı skorları, istirahat, gece ve kullanma ağrısının varlığı, Constant skoru, DASH skoru, el kavrama gücü değeri, eklem hareket açıklığı skorları, abduksiyon gücü skorları ve hasta memnuniyeti gibi fonksiyonel ölçütler kullanılmıştır. 6. ay sonuçları son durum değerlendirimi olarak kabul edilmiştir.Hastaların yaş ortalaması 50.5 olup 30'u kadındı ve ortalama semptom süreleri 14 aydı. 6 ay sonunda ortalama ağrı skoru gelişerek 6,56 puandan 2,92 puana düştü (p< 0.001). Constant skorunda 22,6 puanlık bir artış (p< 0.001), DASH skorunda ise 25,8 puanlık bir azalma (p< 0.001) saptandı. Benzer şekilde ortalama el kavrama gücü 26,6 kg/f'den, 31,8 kg/f'ye yükseldi (p< 0.05). Eklem hareket açıklığı ölçüm skorları ve omuz abduksiyon gücü skorları da arttı ve 41 hasta tatmin edici bir sonuç elde etti (p< 0.001).Bu sonuçlar, özgül fizyoterapi ve egzersiz programı şeklinde uygulanan konservatif tedavi yaklaşımının subakromiyal ağrılı omuz sorunlarında etkin bir tedavi yöntemi olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to evaluate the outcome of patients with shoulder subacromial pain problems who were treated with a spesific physiotherapy and supervised exercise program.Fifty patients with shoulder subacromial pain problem were included to conservative treatment program and treated with 15 seance physiotherapy program consisting of superficial heat, deep heat and analgesic current and supervised range of motion and strengthening exercise program and evaluated prospectively. The evaluations were done initially, at 3. and 6. months period. The 6th month evaluations were considered as functional outcomes. The evaluations included pain scores, the pain present at rest, movement and night, Constant scores, DASH scores, hand grip strength, range of motion scores, abduction strength scores and patient satisfaction ratios.The mean age was 50,5 years and 30 of the patients were female. The mean duration of symptoms were 14 months. At the end of the 6th month the pain scores improved from a mean 6,56 points to a mean 2,92 points (p< 0.001). An increase of 22,6 points for Constant scores (p< 0.001) and a decrease of 25,8 points for DASH scores (p< 0.001) were determined. Similarly, hand grip strength improved from a mean 26,6 kg/f to a mean 31,8 kg/f (p< 0.05). Range of motion scores and abduction strength scores were also increased and 41 of the patients had a satisfactory result (p< 0.001).These results indicate that a specific conservative treatment program is highly effective in shoulder subacromial pain problems.