Akromion morfolojisinin radyolojik değerlendirmesi ve sıkışma sendromu ile ilişkisi
Radiological evaluation of acromial morphology and relation with impingement syndrome
- Tez No: 132145
- Danışmanlar: PROF. DR. RIFAT ERGİNER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
9- ÖZET 29.05.2002 ve 30.12.2002 tarihleri arasında Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji polikliniğine omuz ağrısı şikayeti ile gelen subakromial sıkışma sendromu ile ilgili klinik ve muayene bulguları saptanan 17'si kadın, 8'i erkek 25 hasta çalışmaya alınmıştır. Akromion morfolojisini radyolojik değerlendirme kriterleriyle inceleyerek sıkışma sendromundaki rolünü belirlemek çalışmamızın amacı olmuştur. Hasta ve sağlam omuzlarda tam yada tama yakın rotator manşet yırtığı sıklığı yönünden büyük bir fark olmaması nedeniyle; sıkışma sendromunun klinik olarak şikayet bulunmayan omuzlarda da asemptomatik olarak bulunabileceğini düşünüyoruz. Çalışmamızda sıkışma sendromu tanısı konan hastaların her iki omuzu arasında akromion tipleri uyumlu bulunmamıştır. Ancak özellikle tip 3 akromionları incelediğimizde; olgularımızın hasta omuzlarında sağlam omuzlarına göre daha sık evre 3 rotator manşet lezyonuyla birlikte görülmesi, akromion morfolojisinin sıkışma sendromu ve rotator manşet hastalıklarında önemli bir yeri olabileceğini bize göstermektedir. Litaretürde de belirtildiği gibi akromionun sıkışma sendromu etyolojisinde rolü olduğunu bilmemize rağmen, morfolojik ve açısal incelemelerle akromionu sorumlu tutacak bulguları elde edemememiz; akromionun hastalık oluşumunda öncelikli bir faktör olmadığını bize düşündürmüştür. Biz akromion morfolojisinin sıkışma sendromunda masum bir yapı olabileceğini de düşünmekteyiz. Sıkışma sendromundaki etyolojik yerinin ve tedavi aşamasında akromiona yapılacak cerrahi girişim seçiminin (akromionektomi v.b.) tam olarak ortaya konulması için tanımlanan morfolojik inceleme yöntemleri dışında daha tutarlı kriterler belirlenmesi gerekmektedir. 132Akromion morfolojisi dışında diğer bir takım faktörler; aşırı kullanım, sık tekrarlayan hareket, rotator manşet dolaşım bozuklukları, sinirsel innervasyon bozuklukları, tekrarlayan mikrotravmalar ve gizli instabilite varlığı mekanik olarak rotator manşet yaralanmasına neden olabilir. Bu nedenle etyolojinin iyi tespit edilmesi tedayi yönlendirme açısından büyük önem taşımaktadır. Hirano, Bigliani ve Park sınıflandırmaları arasında uyumsuzluk saptanması sonucu akromionu sınıflandırırken kullanılacak en iyi ve en doğru yöntemin hangisi olduğunun sorgulanması ve ortaya konulması gerekmektedir. Bu nedenle akromion morfolojisini sagital planda değerlendiriken dikkatli olunması ve güvenilirliğinin sorgulanması için gözlem içi ve gözlemler arası çalışmaların yapılması gerektiği düşüncesindeyiz. Yapılacak araştırmalarla;“Manşet lezyonu mu akromionda dejeneratif değişikliklere yol açıyor, akromion mu manşet lezyonuna sebep oluyor? yada mikrotravmalar veya gizli bir instabilitenin varlığı mı patolojiden sorumlu?”sorularına açıklık getirilecektir. Sıkışma sendromu etyolojisini ve akromionu incelerken MRG'nin; sagital planda korakoakromial ark anatomisinin ve rotator manşet patolojilerinin daha iyi görüntülenebilmesine olanak sağlaması nedeniyle temel inceleme yöntemi olarak kullanılmasını öneriyoruz. 133
Özet (Çeviri)
10- SUMMARY We take 17 female 8 male patients which came to Cerrahpaşa Faculty of Medicine Orthopaedy and Traumatology Department with shoulder pain and which have clinical findings of subacromial impingement syndrome between date of 29.05.2002 and 30.12.2002. Goal of our study was examing of acromion in order to find out role of it in impingement syndrome with radiologic criterion. We find out that subacromial impingement syndrome can be seen asemptomatically in patients because there was no clear difference rate of rotator cuff tear between asemptomatic and semptomatic shoulder of patients We did not find any concordancy between both acromion type of patients which were diagnosed impingement syndrome. We report that morphology of acromion is important in impingement syndrome and rotator cuff disease because we find out that there were more frequently grade 3 cuff lesion is seen in type 3 acromion. We know that acromion is playing role in impingement syndrome but we could not get find with angular and morphologic examination that acromion is primary factor in impingement syndrome. We report that acromion may not be reason of impingement syndrome on the other hand morphology of acromion should be determined more clearly before surgery with more consistent criterion. Beside acromion morphology there were other reasons such as overuse, vascular problems of rotator cuff, innervation problems, repeating microtrauma, secret instability can cause rotator cuff injury. So etiology is important for treatment of patients. We find out that clasification of Hirano, Bigliani and Park are not concordant so best clasification method shuld be find out. We should be 134carefull when evaluation of acromion in saggital plain and intraobserving and interobserver studies should be done for reliability of method. We should find out that the reason of acromion degeneration is cuff lesion or acromion is causing cuff lesion or reason is microtrauma or secret instability. We suggest that MRI should be basic examanation method for etiology of impingement syndrome and morphology of acromion. Because it provide to us imaging of coracoacromial arch anatomy and rotator cuff pathology in saggital plain 135