Subakromial sıkışma sendromlu bireylerde eksantrik egzersiz ve vibrasyon ile uygulanan eksantrik egzersiz etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of the effectiveness of eccentric exercise and vibration applied with eccentric exercise in individuals with subacromial impingement syndrome
- Tez No: 887115
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELNUR NARİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortopedik Fizyoterapi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Subakromiyal sıkışma sendromu (SSS), bireylerin günlük yaşam aktivitelerini kısıtlayan ağrılı bir sağlık problemidir. Çalışmamızın amacı bireylerde SSS'ye bağlı artan ağrı, azalan kas kuvveti ve eklem hareket açıklığı gibi olumsuz etkileri eksantrik egzersiz ve vibrasyonla beraber eksantrik egzersiz tedavisi uygulayarak ağrı, izometrik kas kuvveti, eklem hareket açıklığı, omuz engellilik indeksi, omuz fonksiyonelliği ve yaşam kalitesi parametrelerindeki değişimleri karşılaştırmaktır. Çalışma randomize kontrollü bir araştırma olarak planlandı. Araştırmaya 18-65 yaş arası 16'sı Eksantrik Egzersiz Grubu (EEG), 17'si Tüm Vücut Vibrasyon Grubu (TVVG) olmak üzere 33 SSS tanısı alan omuz çalışmaya dahil edildi. Her iki gruba da altı hafta boyunca haftada iki kez egzersiz seansı uygulandı. EEG'ye eksantrik egzersiz programı uygulandı. TVVG'ye eksantrik egzersiz ile birlikte tüm vücut vibrasyonu uygulandı. Tedavi öncesinde ve altıncı haftada ağrı, izometrik kas kuvveti, eklem hareket açıklığı, omuz engellilik indeksi, omuz fonksiyonelliği ve yaşam kalitesi değerlendirildi. Elde edilen veriler elektronik ortama girilerek istatiksel analiz yapıldı.
Özet (Çeviri)
Subacromial impingement syndrome (SIS) is a painful health problem that limits individuals' activities of daily aktivities. The aim of our study was to compare the adverse effects of SIS such as increased pain, decreased muscle strength and range of motion by applying eccentric exercise and eccentric exercise therapy with vibration and to compare the changes in pain, isometric muscle strength, range of motion, shoulder disability index, shoulder functionality and quality of life parameters. The study was planned as a randomized controlled trial. Thirty-three shoulders diagnosed with SIS, 16 in the Eccentric Exercise Group (EEG) and 17 in the Whole Body Vibration Group (WBVG), aged 18-65 years, were included in the study. Both groups received exercise sessions twice a week for six weeks. An eccentric exercise program was applied to the EEG. Whole body vibration (WBV) with eccentric exercise was applied to WBVG. Whole body vibration (WBV) with eccentric exercise was applied to WBVG. Pain, isometric muscle strength, range of motion, shoulder disability index, shoulder functionality and quality of life were evaluated before treatment and at six weeks. The data obtained were entered electronically and statistical analysis was performed.