İlköğretim birinci kademe öğrencilerine yönelik çocuk hikaye kitaplarında görsel düzen ve tipografi
Visual aspectand typography in children's story books for the first level of primary school students
  1. Tez No: 356801
  2. Yazar: NİLGÜN KARABÖLÜK EĞRİBEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İ. HALİL TÜRKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışma ?İlköğretim Birinci Kademe Öğrencilerine Yönelik Çocuk Hikaye Kitaplarında Görsel Düzen ve Tipografi? kapsamında ele alınmıştır. Araştırma sürecinde okul kitaplıklarından seçilen 9 adet resimli çocuk hikaye kitabınınincelenebilmesi için sorular hazırlanmıştır. Alanında uzman yazar çizer ve akademisyenlerin bu sorulara verdikleri yanıtlar spss programında karşılaştırılmış ve anlamlı farklılıklar ortaya çıkmıştır. Bu bağlamda çocuk hikaye kitaplarında kullanılanresimlerin nasıl olması gerektiği, işlevleri, kitabın fiziksel özellikleri, yazı karakteriseçimi ve çocuğun kitapla olan ilişkisi incelenmiştir. Ayrıca araştırmanın amacı doğrultusunda ilköğretim birinci kademe öğrencilerine yönelik değerlendirme için seçilen çocuk hikaye kitaplarının uzmanlar tarafından değerlendirilmesi ile ortayaçıkan sonuçlarından bahsedilmektedir. Bu bağlamda, çocuklar için yazılan resimlihikaye kitaplarının tasarım, dil ve anlatım, ebat gibi biçimsel özelliklerinin ve görsel tasarım ilkelerinin dikkate alınarak, çocuklara en uygun hikaye kitabı yazımı ve tasarımı ile ilgili bir komisyon kurulmasının sağlanmasına yönelik öneriler sunulmuştur. Profesyonellerce yazılmış, uzmanlar tarafından çizilmiş, yaratıcı grafiktasarımcılar tarafından düzenlenmiş, pedagog tarafından onaylanmış, çocukların hayal dünyalarını geliştirici, yaş düzeylerine uygun, fiziksel ve zihinsel gelişimlerinitamamlamalarına destek olan hikaye kitaplarının basılması hedeflenmektedir.Çocuk hikaye kitaplarının sayısı her geçen gün artmaktadır. Alanla hiçbir ilgisiolmayan biriside istediği kitabı yazıyor. Olayın ticari boyutunun verimliliği pek çokilgisiz kişiyi bu alana yöneltmektedir.ivAraştırmada ?Çocuk ve Kitap? bölümünde; eğitimde kitabın yeri ve önemi, çocukkitaplarının çocuğun gelişim sürecine etkileri, çocuk resminin gelişim basamakları, resimli çocuk kitaplarının hedefleri, kitap tasarımında değerlendirme kriterleri, çocuk yayınlarının tasarım özellikleri ele alınmaktadır. ?Çocuk Hikaye Kitaplarında GörselDüzen? bölümünde; görsel unsurların sayfada kullanımı, boyut, kapak ve sayfatasarımı, kağıdın cinsi, cilt, resimlemeler, kompozisyon, renk seçimi, resim ve metin ilişkisine yer verilmektedir. ?Tipografi? bölümünde; tipografinin özellikleri, tipografininsayfa içinde kullanımı, harfler ve yazı karakteri seçimi ele alınmıştır. Araştırmada elde edilen bulgulara göre tasarım ilkeleri ve uzmanların görüşleri doğrultusundaaraştırmanın örneklemini oluşturan dokuz resimli çocuk hikaye kitabı, belirlenen ölçütlere göre incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study has been examined in regards to the visual aspect and typography inchildren?s story boks for the first level of primary school students. During theresearch process, questions have been prepared in order to examine 9 unitsillustrated children's story book chosen from school library. Responses of he authordraws experts and scholars in this field to these questions, were compared in SPSSprogram and no significant differences emerged. In this respect,it has beeninspected how should be the pictures and their functions in children?s story books,book?s physical property,choice of typeface and the child?s relation with the book.Also,in accordance with the goal of the study,the results which emerge from primaryschool students? story books,chosen specifically to evaluate, are mentioned, whenthey have been evaluated by the authorities in this field. In thissense,recommendations have been made on establishing a commission todetermine how to create and design the most suitable story book for children ,byconsidering the stylistic properties and visual design principles such as design,language and expression, and size. It is targeted that the story books which hasbeen created by professionals, drawn by authorities, arranged by creative graphicsdesigners, confirmed by pedagogue and are also suitable for their age level andtriggering their imagination, helping them complete their physical and mentaldevelopment, will be published soon.viThe number of the children?s story books on the market is increasing day by day.Someone who is not qualified to write a book in this field, can also attempt this.Many unqualified people tend to this field by considering its commercial dimension.In this study, the role and the importance of the book on education, the influences ofchildren?s books to children?s development process, developmental stages ofchildren?s picture, the aims of illustrated children?s books,evaluation criteria on bookdesign and lastly design features of children?s publication have been inspected on?Child and Book? section. In the section about ?Visual Aspect on Children?s StoryBooks? it has been allocated for the usage of visual elements on the paper,size,cover and paper design, paper type, binding, illustrations, composition,determining of colour AND, correlation between picture and the text. In typographysection, features of typography, the usage of typography on the page, letters andchoice of typeface have been examined in detail.According to findings, attained in this study; 9 children?s story books, whichconstitute sample of the study, have been inspected in accordance with the designprinciples and reviews of authorities.