Güzel sanatlar fakülteleri programlarında yer alan estetik derslerinin incelenmesi
A study of aesthetics classes in fine art faculty programmes
- Tez No: 226071
- Danışmanlar: PROF. DR. VEDAT ÖZSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 402
Özet
Bu araştırmada güzel sanatlar fakülteleri programlarında estetik dersleri ile estetik konularını içeren derslerin amaç, içerik ve öğretim yöntemi açısından durumu incelenmiştir.Araştırma çalışma grubunu güzel sanatlar fakülteleri programlarında estetik dersi veren 7 öğretim elemanı, 135 öğrenci ve 4 alan uzmanı oluşturmaktadır. Nitel ve nicel veriler öğretim elemanları, öğrenciler ve alan uzmanları görüşme ve ölçek formları ile dokümanlardan elde edilmiştir. Veriler nitel ve nicel yolla analiz edilmiştir. Nicel bulgular tablolar, frekans ve yüzde olarak ortaya konarken, nitel bulgular N Vivo 7 programında analiz edilerek sunulmuştur.Betimsel araştırmanın sağladığı en önemli veri, güzel sanatlar eğitimiyle ilgili olan ve olmayan estetiğin amaçları arasındaki farklardır. Birbirleri içerisine giren bu iki alanın ayrılması, felsefi estetik ve estetik bir model olarak sanat süreçlerinin farklarını ortaya koyabilmekle mümkün olmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the places, contents and objectives of aesthetics courses and the qualities of instruction methods in the bachelor?s degree programmes of the faculties of fine arts.The research group of the study consists of programmes of the 7 faculties of fine arts, lecturers of aesthetics courses, 135 students and 4 area experts. In this research have been developed two different data forms. Qualitative and quantative data was collected by studying documents as well as from the opinions of students, instructors and area experts. The data collecting instruments are the questionaries and interviewing forms. The data gained were analized by qualitative and quantitative methods. The quantitative data in this study was presented in charts, frequencies and percentages. Qualitative data was analized in N Vivo 7 programme.The most important data provided from descriptive research is the differences among the aims of aesthetics concerned with teaching fine arts or not. It has been possible to separate these two areas combined together by putting forth the aesthetics progressive differences as a model of aesthetics and philosophical aesthetics.