Türkiye ekonomisinde ödemeler dengesi açıklarının kaynakları ve ödemeler dengesi politikaları
Sources of balance of payments deficits and balance of payments policies in Turkey
  1. Tez No: 226070
  2. Yazar: BARBAROS TUĞRAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET DUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İkt. Gelişme ve Uluslararası İkt. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Günümüzde ülkeler arasında büyüyen karmaşık iktisadi ilişkiler sebebiyle, bütün ekonomik işlemler izlenmek ve kaydedilmek zorundadır. Bu zorunluluk ?ödemeler bilançosunun? önemini arttırır. Buradaki bir açık veya fazla; işsizlik oranı, enflasyon oranı gibi birçok faktörü etkiler. Bu durum, ülkeler, şirketler ve bireyler için çok önemlidir. Bu tezin amacı, birinci paragrafta önemi vurgulanan ödemeler bilançosunun etkinliğini açıklamak ve `ödemeler bilançosu politikalarının' gerekliliğinin altını çizmektir. Yanı sıra bu bilançoların bir ülkenin iktisadi performansının göstergesi olması, konunun önemi hakkında açıkça fikir vermektedir. Geçmişte birçok ülke aynı politikalarla dış ödeme sorunlarını çözdü, fakat bugün Türkiye Ekonomisi için bunu söyleyemeyiz. Bu noktaya ilave olarak vurgulanan ifadeler `ödemeler bilançosu politikalarının' mutlak mükemmelliğini önermez, etkili kullanılmasının sonuçlarını gösterir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Ödemeler Bilançosu, Ödemeler Dengesi Politikaları, Ödemeler Dengesi Açıkları, Türkiye Ekonomisi, Dış Rezervler. Tezi
Özet (Çeviri)
In today, all the economic transactions must be traced and wrote down in the systematic because of mixture economic relations that are growing between countries. This necessity increase to importance of ?balance of payments?. The deficit or surplus in here effect to many factors as employment rate, inflation rate. This position is very important for countries, companies and individuals. Purpose of this thesis, explain to efficiency of `balance of payments? that was emphasized to important in first paragraphe and underline to necessity of `balance of payment policies?. Furthermore these balances are scale of a country?s foreign economic performance, barely hints at the important of matter. In the past many countries solved foreign payment problems with the same policies, but we can?t say to this for the Turkey Economy in today. In addition to this point, statements that are emphasized don?t suggest to absolute perfection of `balance of payments policies?, show to results of using its effectively.