Türkiye'de bankacılık risklerinin yönetiminde Basel-II uzlaşısı ve faiz ile kur risklerine ilişkin bir uygulama
Basel-II accord for the management of banking risks in Turkey and an application for interest rate and foreign exchange risks
- Tez No: 226082
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜLTEKİN RODOPLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 231
Özet
Paranın dolasımı önündeki engellerin hızla kalkması, finansal piyasaların ve onun en önde aracısı olan bankaların önemini tüm dünya ekonomisi açısından büyük ölçüde arttırmıstır. Ancak bu anahtar konumu nedeniyle, bankacılık sektörü ekonomi açısından aynı zamanda çok büyük bir risk unsuruna da dönüsebilmektedir. Piyasalar arasındaki yüksek etkilesim nedeniyle, herhangi bir bankada ortaya çıkan tekil bir kriz, çok kısa sürede tüm sektörü, tüm ulusal piyasaları ve devamında uluslararası piyasaları etkileyebilmekte ve çok büyük kayıplara neden olabilmektedir. Risk unsurunun bu denli önemli hale gelmesine kosut bir biçimde, risk yönetimi alanında da çok önemli gelismeler saglanmıstır. Bankacılıkta risk yönetimi konusunda yeni bir anlayıs sunan ve birçok gelismis ülkede uygulanmaya baslanan Basel-II Uzlasısı'nın, Türkiye'de de 2008 yılından itibaren uygulamaya konulması tasarlanmaktadır. Söz konusu Uzlası, yakın geçmiste bankacılık sektörü kaynaklı çok siddetli finansal krizler yasamıs olan Türkiye açısından ayrı bir önem tasımaktadır. Bankacılıkta risk yönetimi konusunda dünya ölçeginde ortak bir anlayıs olusturmayı hedefleyen Basel-II Uzlasısı, bu amaçla, özellikle risk ölçümleri bakımından oldukça esnek bir yapıda hazırlanmıstır. Uzlası'nın Türk bankacılıgına beklenen yararları saglaması da, anılan risk ölçüm yaklasımlarının ülke kosullarına en uygun biçimde seçilmesine baglıdır. Bu çalısmanın 1. bölümünde bankacılıkta risk yönetimi kavramının ve bu kapsamda Basel-II Uzlasısı'nın tarihsel evrimi ele alınmaktadır. 2. bölümde, öncelikle Türk bankacılık sektöründe sermaye yeterliligi sorununun temelini olusturan yapısal sorunlar ayrıntılı bir biçimde sunulmakta, devamında ise - gerçeklestirilen düzenlemeler sonrasında- sektörde saglanan gelismeler, Avrupa Birligi bankacılıgıyla karsılastırmalı olarak incelenmektedir. Bu bölümde ayrıca, sermaye gereksiniminin hesaplanmasına dönük olarak Basel-II Uzlasısı'nda sunulan risk ölçüm yaklasımları, her bir risk etkeni için ayrı ayrı olmak üzere ele alınmaktadır. Faiz ve kur risklerine iliskin sermaye gereksinimi hesaplamalarının yapıldıgı 3. bölümde ise, standart yaklasım ve içsel ölçüm yaklasımlarının sonuçları karsılastırmalı olarak degerlendirilmekte, bunlara dayalı olarak Türk bankacılık sektörü açısından bazı çıkarımlarda bulunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
As the obstacles in front of money rapidly getting out, the importance of financial markets and their leading agent banks increased for all the world economy. However, because of this key position, banking sector can also be a very big risk factor for the economy. With the high interaction between the markets, a single crises in any bank can effect the whole sector, all national and international markets, and cause huge losses in a very short time. In parallel to the increased importance of risk factors, also there has been very important developments in risk management area. Basel-II Accord, introducing a new understanding in risk management in banking and practiced in many developed countries, is planned to be put into practice in Turkey starting from 2008. This accord is especially important for Turkey, which has experienced severe financial crises in the recent past. Basel-II Accord aims to form a common understanding in the world scale in risk management for the banking sector. For this purpose, it was prepared in a very flexible structure especially in risk measurements. For the Turkish banking sector, getting the expected benefits of the new Accord depends on the choice of efficient risk measurement approaches for the country?s conditions. In the 1st section of this study, risk management and the historical evolution of Basel-II Accord is discussed. In the 2nd section, first the structural problems that lays the foundation of capital insufficiency in Turkish banking sector are explained extensively, then the last developments (after the last regulations) are presented compared to European Union banking. Also, in this section, risk measurement approaches for calculating capital adequacy presented in the Basel-II Accord are taken into hand separately for each risk factor. In the 3rd section, the results of standard approach and internal model approaches are evaluated in comparison, and some arguments and suggestions are made for the Turkish banking sector.