Avrupa Birliğine bütünleşme sürecinin ulusal kimlik üzerine etkileri
The effects of European Union integration process on national identity
- Tez No: 226083
- Danışmanlar: DOÇ.DR. YILMAZ BİNGÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalısmanın temel konusu Avrupa Birligi ve ulusal kimligin etkilesimidir. Günümüzde Avrupa Birligi kurumsallasmıs ve siyasi forma bürünmüs bir küresellesme hareketidir. Batı dünyasını tek çatı altında toplamaya çalısmaktadır ve ekonomik birlesimden öte, siyasi bir topluluk olmustur. Bu siyasi toplulugun, ulusları tek çatı altında toplayarak, onları birlestirmeye, türdeslestirmeye gayret eden, günümüz ulus devletleri ile çatıstıgı, uluslara ragmen elitlerin gayretleri ile büyümeye çalıstıgı iddia edilmektedir. ?Uluslara ragmen? olmasının anlamı, Avrupa Birligi'nin genislemeye devam ettigi, ancak hükümetler ile halkın bazen aynı fikirde olmadıgının görülmesidir. Avrupa Anayasa'sının referanduma sunuldugu ülkelerde kabul görmemesi, ardından ikinci referandum planlanması veya diger ülkelerde red çıkması ihtimaline karsı oylamaya sunulmaması gibi süreçler bu durumun somutlasmıs göstergeleri sayılabilir. Bu çalısmada Avrupa Birligi siyasallasmasının Avrupalı kimligi yaratmaya iliskin çabası, bunun mümkünlük derecesi ve mevcut ulusal kimlikleri ne derecede etkiledigi, olumlu ve olumsuz tepkilerin nerelerden, ne için geldigi tespit edilmeye çalısılmıstır. Bu çerçevede Türkiye'deki süreç genel olarak degerlendirilmis ve ulusal kimlik ile ilgili kaygılar ortaya konmustur. Bu baglamda, Avrupalı kimligi yaratmaya iliskin çalısmanın henüz basarıya ulasamadıgı, ancak bunun bir ulus yaratmaya iliskin süreç ile esdeger oldugu görülmüstür. Avrupa Birligi'ne karsı olusan tepkinin, ulusal kimligin zedelenecegine iliskin kaygıdan kaynaklandıgı tartısılmıstır. Ancak su da belirtilmelidir ki, kimlik yasayan bir olgudur, çevreden, dinden, kültürden etkilenebilir, degisim geçirebilir ve yeni formlara girebilir. Sonuç olarak, Avrupa Birligi sürecinde ulusal kimliklerin kaybolmayacagı ancak, bazı ufak degisimlere ugrayarak yoluna devam edecegi söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The main subject of this study is the interaction of European Union and the national identity. Nowadays, European Union is a disiplinized and politic globalization movement. It is gathering the West under the same frame, beyond an economical act. This politic community, while gathering nations under the same frame, unite them and strive to make an homogeneous community; it is said to conflict with modern nations, and to grow despite the nations. The aspect of ?despite the nations?is addicted to that, it imposes global values to candidate countries which also she herself accepted as a guide. The Political effort of European Union to construct a common identity, the possibility of this effort, and how much European Union affected the existing identities, and where the positive and the negative responses arise from, all these aspects have been examined in this study. In this context, the integration process to EU is examined generally and the anxieties about it mentioned briefly. in this regard, it is argued that the struggle for constructing an European identity has not yet succeed, but it is seen that this is equivalent to process of constructing a national identity. t?s argued that, the response to European Union is related to fact that national identity may be damaged. But at the same time that is should be stated that, identity is a living mechanism, which is affected from the environment, the culture and can change, and can adopt the new forms. At the end, one may argue that that, through the European Union integration, national identities will not disappear, but will go on while living little changes.