Akedemisyenlerin performansının değerlendirilmesinin araştırılması
The research of the evaluation of academicians' performance
- Tez No: 226128
- Danışmanlar: PROF.DR. NİHAT ERDOĞMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 238
Özet
Bu çalışmada Akademisyenlerin Performansının Değerlendirilmesinin Araştırılması konusu ele alınmıştır. Akademisyenlerin performansının nelerle ilişkilendirildiği, performans göstergelerinin neler olduğu ve akademisyenlerin bu yöndeki beklentilerini anlayabilmek için farklı birtakım Devlet Üniversitelerinde ( Kocaeli, İstanbul, İstanbul Teknik, Karadeniz Teknik, Abant İzzet Baysal ve Gazi ) görev yapan toplam 229 akademisyene anket çalışması uygulanmıştır. İlk olarak giriş bölümü oluşturulmuştur. Birinci bölümde öncelikle performansla ilgili temel yaklaşımlar ve performans değerlemeye yönelik kavramsal temeller açıklanmıştır. İkinci bölümde, üniversite, akademik personel ve akademik kariyer ile ilgili kavramsal ve yasal temeller üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde, akademik personelin performans değerlemesinin amaçları, sicil sistemi, üniversitelerin geliştirdiği akademik etkinlik kriterleri, öğrenci anketleri ve sınavlar ele alınmıştır. Dördüncü bölümde, araştırmanın konusu ve önemi, araştırmanın amacı, araştırmanın sınırları, araştırmanın yöntemi, araştırma probleminin tanımlanması, araştırmanın modeli, anakütle ve örneklem, veri toplama teknikleri, veri analiz yöntemi ve akademik personel düzeyinde mevcut akademik performans değerleme yöntemlerinin araştırılması ile ilgili elde edilen bilgiler ve veriler tablolar halinde ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the Research of the Evaluation of Academicians? Performance subject was taken into account. A survey was conducted to 229 academicians working at several state universities ( Istanbul, Istanbul Technic, The Blacksea Technic, Abant İzzet Baysal and Gazi Universities) in order to understand what the performance of academicians is connected with, performance indicators and expectations of academicians in that way. First of all, introduction section was constitued. In this section, basic approaches about performance and conceptual principals related to the evaluation of performance were explained. In the second section, conceptual and legal principals about university, academic personnel and academic career were focused on. In the third section, aims of evaluation of academic personnel?s performance, register system, academic efficiency criterions developed by universities, student surveys and exams were taken into account. In the last section; the data and information obtained on the subject, importance, aim, borders, method, and model of the research; the definition of the research problem, main mass and sampling, data collection techniques, data analysis method and the research of current academic performance evaluation methods were presented in the form of tables.