Hz. Ömer Döneminde bayındırlık faaliyetleri
- Tez No: 226131
- Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN AYCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Hz. Ömer Döneminde Bayındırlık Faaliyetleri, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Prof. Dr. İrfan AYCAN, s. V+117+20Bu çalışmada Hz. Ömer'in hilâfeti döneminde gerçekleştirilen bayındırlık faaliyetleri konu edilmiştir.Giriş ve iki bölümden oluşan bu çalışmamızın giriş kısmında araştırmanın metodu ve kaynaklarından, Hz. Ömer dönemi fetih hareketleri ve İslâm Devleti'nin sınırlarından bahsedilmiştir. Ayrıca Hz. Ömer'in kurduğu devlet teşkilatından bahsedilmiştir. Bu bağlamda Hz. Ömer'in kurmuş olduğu idârî, mâlî, askerî ve adlî teşkilatlara ve yapılarına değinilmiştirÇalışmamızın ana konusunu oluşturan birinci bölümde, ?Hz. Ömer Döneminde Bayındırlık Faaliyetleri ve Şehirlerin Kurulması? başlığı altında; o dönemde yapılan şehirler ve tarihleri konu edilmiştir.İkinci bölümde ise ?Şehirlere Ait İç ve Dış Unsurlar? başlığı altında; mescidler, dârü'l-imâreler, askerî yapılar, hapishaneler, kanallar, hamamlar, pazarlar ve misafirhaneler konu edilmiştir. Bahsettiğimiz bu başlıklar da kendi aralarında alt başlıklara ayrılmıştır.Ayrıca incelemiş olduğumuz bu konularla ilgili zaman zaman haritalardan, planlardan ve resimlerden faydalanılmış ve bunlar da çalışmamızın ekler kısmına ilâve edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, we examined the puplic works carried out by Caliph Omar.In the introduction of this study which is composed of an introduction and two parts, we talked about conquest movements and the boundaries of Islamic State in his era. Besides the state organization constituted by Caliph Omar was dealt. In this context, we also spoke of a administrative, financial, military, judicial organizations formed by him.In the first part which is the main one, we examined, under the title of ?The Puplic Works in time of Caliph Omar and Foundation of Cities?; cities and their histories that were built in this era.In the second part, we examined, under the title of ?Inner and Outer Components Architectural of Cities?; mosques, puplic buildings, military buildings, prisons, boths, waterways, bazaars and guesthouses that were built in this era. And these were divided into subtitles one by one.Besides, we used, when necessary, maps, plans and pictures pertainning to our study and added them to the appendix.