İlk halka sunumlarda pay senetlerinin kısa dönem performansı ve İMKB'de bir uygulama (1996-2006)
Short-run performance of shares in initial public offers and an application İSE (1996-2006)
  1. Tez No: 226132
  2. Yazar: NİMET ÇAKIR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HAKAN KAPUCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Sermaye piyasalarının devamlılıgı ve istikrarı açısından, halka açık isletmelerin pay senetlerinin alınıp satıldıgı piyasaların güven içinde çalısması oldukça önemlidir. Tasarruflarını bu piyasada degerlendiren yatırımcıların beklentisi, isletmelerden aldıkları kâr payı ve payların deger kazanmasından saglayacakları kazançtır. kincil piyasa olarak adlandırılan piyasalardaki basarı, yatırımcıları sermaye piyasalarında yatırım yapmaya yöneltecek ve tasarrufların tabana yayılması amacı da bu yönde gerçeklesecektir. kincil piyasalardaki basarı, ilk halka sunumlarda saglanacak basarıya baglıdır. Halka sunum, isletmelerin orta ve uzun vadeli finansman gereksinimlerini karsılama yollarından biridir. sletmelerin halka sunum yoluyla finansman saglaması, ancak uygun zamanda dogru fiyatlama ile mümkün olabilir. Düsük fiyatlandırılan pay senetleri yatırımcıların ilgisini çekerken, düsük fiyatlandırmanın yüksek oranda olması isletmenin potansiyel kazancında kayba neden olabilecektir. Yüksek fiyatlandırılan pay senetleri ise yatırımcılarını zarara ugratırken, isletmelere kazanç getirecektir. Özellikle sınırların kalktıgı ve sermaye hareketlerinin tamamen serbestlestigi, uluslararası yatırımların ülkeler için büyük önem arz ettigi günümüzde, ilk halka sunumlarda fiyat ne kadar dogru tespit edilebilirse, hisse senedinin ikincil piyasadaki basarısı da o kadar yüksek ve istikrarlı olacaktır. Kısacası piyasalardaki güvenin ve hisse performansının ilk ayagını birincil halka sunumlar, halka sunumların da en önemli kısmını pay senedinin degerlenme asaması olusturmaktadır Bu çalısmada, Türkiye'de 1996?2006 yılları arasında ilk kez halka sunulan pay senetlerinde düsük fiyatlama olgusunun varlıgı, bu pay senetlerinin kısa dönemde fiyat performansı ve bu performansın belirleyicileri arastırılmıstır.
Özet (Çeviri)
For the continuity and stability of capital markets, it is very important for the markets, where shares of public companies are traded, to operate in trust. The expectation of the investors investing their savings in this market is the profit made by dividends and value increase of shares. The success in these so called secondary markets will urge the investors to invest in capital markets and distribute the savings to the base. The success in secondary markets is dependent on the success of first public offerings. Public offering is one of the ways to meet middle and long term financing needs of enterprises. This can only be achieved by correct pricing at the right time. Low pricing attracts the investors attention, however it may cause a loss in the potential revenue of the enterprise. On the other hand, high priced shares can cause a loss for the investor, and profit the enterprise. In our time, the borders have disappeared, capital movements got completely free, and international investments carry a lot of importance for countries. Thus, the accuracy of the price in the first public offering will contribute to the success and stability of the share in the secondary markets. In short, first public offerings form the first step of the trust and share performance in the markets, and the evaluation stage of shares form the most important part of public offerings. In this study, the existence of low pricing fact in the shares offered to public first time between 1996-2006 in Turkey, price performance of these shares in short term and determinants of this performance were researched.