Akademik yöneticilerin entelektüel düzeylerinin ölçülmesi
The assessment of the intellectual levels of academic administrators
- Tez No: 226135
- Danışmanlar: PROF.DR. ALİ AKDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 642
Özet
Tarihin ilk dönemlerinde entelektüeller, soylu kişilere ve yönetenlere yol gösterme ve fikir geliştirmeleri konusunda yardımcı olmuşlardır. Üniversitelerin gelişmesi, aydınlanma ve ardından yaşanılan endüstri devrimi ile birlikte gelişen eğitim ve kültür düzeyi, entelektüelin misyonunun da değişmesine neden olmuştur. Bu bağlamda entelektüeller, toplumun öncü kurumları olan üniversitelerde önemli konumlar elde etmişlerdir. Günümüzde entelektüeller, akademik entelektüel yöneticilik özelliklerine sahip olarak üniversitelerin bilimsel süreçleri içerisinde ders vermekte, yayın yapmakta, kamu sözcülüğü yapmakta ve global düşünce organizatörlüğü görevlerini üstlenmektedir. Bu çalışmada, Türkiye'de faaliyet gösteren devlet ve vakıf üniversitelerinde rektör, rektör yardımcısı, dekan, bölüm başkanı, enstitü müdürü, yüksekokul müdürü ve meslek yüksekokulu müdürü olarak görev yapmakta olan akademik yöneticilerin entelektüel düzeylerinin ölçülmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The intellectuals helped aristocrats and administrators in their leading and idea generation. The level of education and culture, which is improved with the development of universities, illumination, and subsequent industry revolution, also caused the mission of intellectual to change. In this context, intellectuals have had a major position in universities as the leading institutions of societies. In our day, the intellectuals having features of academic intellectual management, lecture, publish, act as a spokesman for the public and commit the duty of global thinking organization. In this study, it is aimed to research and asses the intellectual levels of academic administrators acting as rectors, assistant rectors, dean, department heads, institute managers and vocational school managers in public and foundation universities serving in Turkey.