Mithat Cemal Kuntay, hayatı sanatı eserleri
Mithat Cemal Kuntay,biography-arts-works of arts
- Tez No: 226136
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HASAN KOLCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 631
Özet
Edebiyat tarihi araştırmalarında monografi çalışmaları önemli bir yer tutar. Biz bu çalışmamızda Türk edebiyatının önemli bir kişisi olan Mithat Cemal Kuntay'ın hayatını sanatını ve eserlerini inceledik. Bugüne kadar Mithat Cemal Kuntay hakkında ilmi bir çalışma yapılmadığını gördük. Yaptığımız çalışma ile edebiyat tarihimizdeki bu açığı kapatmak istedik. Biz bu çalışmamızda Mithat Cemal'i; bütün eserlerini, dergi ve gazete sayfalarında kalmış, kitabına girmemiş şiirlerini, makalelerini, hakkında yapılmış çalışmaların tamamını değerlendirmeye çalışarak Türk Edebiyatı içerisindeki yerine oturtmaya çalıştık. Bunun için yoğun bir kütüphane çalışması yaptık. Gazete ve dergi taraması gerçekleştirdik. Dergi ve gazete sayfalarında kalmış şiir ve makalelerini tespit ettik. Bu şiir ve makaleleri tarih sırasıyla bir bütün olarak çalışmamıza aldık. Yazarın çeşitli yazarlar hakkında yaptığı monografi çalışmalarını , yazdığı iki tiyatro eserini, bir romanını ve edebiyatla ilgili araştırmalarını değerlendirdik. Bu çalışmada Mithat Cemal Kuntay'ın, edebi kişiliği ve eserleriyle edebiyat tarihimizdeki yerini vurgulamaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
Monography studies holds a special place in literative history researchs. In this study we investigated the life,arts and work of arts of Mithat Cemal Kuntay who has a very good reputation in Turkish literature. Up to date we have seen that there is no scientific investigation about Mithat Cemal Kuntay.We tried to close this gap in our history of literature with our study. In our study we tried to carry him to the correct place in Turkish literature he deserved , by evaluating , all his works including the ones stuck in magazine and newspaper pages , his poets that did not took place in his book, articles and studies about him.To achive this goal we made intensive library searches and scanned through the magazines and newspapers. We found out his poets and articles stuck in magazine and newspaper pages. These poets and articles took place all together in chronological order in our study. We evaluated his monography studies about various authors , two of his theater works , one of his novels and his studies about literature. In this study , we tried to emphasize the literary personality and his position in our literature history of Mithat Cemal Kuntay.