Sinir-dilsel programlama (NLP) destekli dil öğretme-öğrenme modeli
NLP-based language teaching-learning model
- Tez No: 226154
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYBARS ERÖZDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışma Sinir-Dilsel Programlama tekniklerini açıklayarak, SDP'nin yabancı dil öğretme-öğrenme sürecinde nasıl etkin bir şekilde kullanılabileceğini ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde çalışmanın artalanı, amacı ve kapsamı yer almaktadır.İkinci bölüm SDP'nin tanımı, tarihçesi, varsayımları, temel kavramları ve kullanım alanları ile SDP'de önemli bir yere sahip olan Değerler ve İnançlar konularını kapsamaktadır.Üçüncü bölümde Çerçeveleme, Farklı Bakış Açıları, Eğretileme ve Sözcüklerin Gücü ana başlıkları altında SDP'nin dil ile olan bağlantısı açıklanarak iletişimde dilin önemi SDP'nin yaklaşımıyla ortaya konulmuştur.Dördüncü bölümde yabancı dil eğitiminde SDP'nin rolü anlatılarak öğrenici biçemlerinin öğrenme sürecindeki önemi açıklanmıştır.Beşinci bölümde önce SDP destekli dil öğretme-öğrenme ile ilgili olarak Rusya'da yapılmış olan bir çalışmaya yer verilmiştir. Daha sonra SDP Destekli Dil Öğretme-Öğrenme Modeli sunulmuştur. SDP tekniklerine uygun olarak hazırlanmış olan ders gereçleri yine SDP tekniklerine uygun bir şekilde işlenen derste kullanılmıştır. Aynı zamanda kısıtlı ders süresinden dolayı sınıfta uygulanamayan SDP teknikleriyle hazırlanmış etkinliklere de bu bölümde yer verilmiştir.Altıncı bölüm, Sonuç ve Öneriler başlığı altında, uygulanan SDP Destekli Ders Modeli ile ilgili olarak öğretmen ve öğrencilerin yorum ve önerilerini kapsamaktadır. Son olarak SDP destekli dil öğretme-öğrenme modeli için hazırlanan ders gereçleri Ekler başlığı altında yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to describe how Neuro-Linguistic Programming (NLP) can be used effectively in the process of foreign language teaching and learning by clarifying NLP techniques. The first chapter introduces the background, aim and the scope of the study.The second chapter contains the definition, history, presuppositions, pillars and the areas of NLP as well as the `Beliefs and Values? which are two essential elements of NLP.In the third chapter, the significance of language is revealed from the point of view of NLP by analyzing the NLP-Language relation under the headings of Framing, Different Points of View, Metaphors and Word Power.In the fourth chapter the role of NLP in foreign language education and the importance of learner styles in the process of learning are explained.The fifth chapter presents a study on Teaching-Learning a Foreign Language with NLP carried out in Russia. Then a Model of Teaching-Learning a Language Based on NLP Techniques is presented. The class materials prepared in accordance with NLP Techniques are used in the lesson performed in parallel with NLP Techniques. Other NLP-Based Lesson Activities which could not be practised due to the time limitation are also demonstrated in this chapter.The sixth chapter contains the comments and suggestions of both the teacher and the students regarding the NLP-Based Model Lesson presented in the classroom under the headings of Conclusion and Suggestions. Finally, class materials, which are prepared for the NLP-Based Model Lesson, are included under the heading of Appendices.