A comparative case study of intercultural communicative competence, l2 motivation and l2 anxiety among erasmus+ mobility students and at-home students
Erasmus+ hareketlilik programına katılan öğrenciler ve katılmayan öğrenciler arasında kültürlerarası iletişim yeterlilik, ikinci dil motivasyonu ve ikinci dil kaygısına ilişkin karşılaştırmalı bir vaka çalışması
  1. Tez No: 972587
  2. Yazar: SEVİM EMECEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARİF SARIÇOBAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
Özet
Günümüzün küreselleşen dünyasında, öğrenciler giderek daha fazla sınır ötesi eğitim deneyimlerine katılmakta ve bu durum kültürlerarası iletişim yeterliğini (ICC) yükseköğretimin temel bir bileşeni hâline getirmektedir. Avrupa Birliği tarafından başlatılan Erasmus+ öğrenci değişim programı, öğrencilere farklı kültürel bağlamlarda eğitim alma fırsatı sunarak, dilsel ve kültürel çeşitliliğe maruz kalmalarını sağlamaktadır. İkinci bir dili öğrenmek, yalnızca dilsel becerilerin edinilmesinden ibaret olmayıp, aynı zamanda dilin sosyokültürel boyutlarına karşı duyarlılık geliştirmeyi de gerektirir. Erasmus+ gibi programlara katılan öğrenciler için, farklı kültürel geçmişe sahip bireylerle doğrudan etkileşim içinde olmak, Kültürlerarası İletişim Becerisi gelişimi, dil öğrenme motivasyonu ve dil öğrenme kaygısının azaltılması açısından benzersiz bir ortam sunmaktadır. Bu doktora araştırması, Erasmus+ programına katılan ve katılmayan üniversite öğrencileri arasında kültürlerarası iletişim yeterliği, İngilizce öğrenme motivasyonu ve İngilizce dil kaygısı açısından anlamlı farklar olup olmadığını incelemeyi amaçlamaktadır. Ayrıca, yaş, cinsiyet ve akademik bölüm gibi demografik değişkenlerin bu yapılar üzerindeki etkisi de değerlendirilmiştir. Açıklayıcı sıralı karma yöntem deseninin benimsendiği bu araştırmada, Erasmus+ programının etkisine dair bütüncül bir anlayış sunmak amacıyla nicel analizler (örn. Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis testleri) ve nitel görüşmeler bir arada kullanılmıştır. Veriler, Türkiye'deki çeşitli üniversitelerin İngiliz Dili ve Edebiyatı, İngilizce Öğretmenliği, Mütercim-Tercümanlık, İngiliz Dili Bilimi ve Amerikan Kültürü ve Edebiyatı gibi bölümlerinden yaklaşık 325 öğrenciden toplanmıştır. Çalışma, yükseköğretimde uluslararasılaşma süreçlerine hem ampirik verilerle hem de pedagojik çıkarımlarla katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In today's globalized world, students increasingly engage in cross-border educational experiences, making intercultural communicative competence (ICC) a critical component of contemporary higher education. The Erasmus+ student exchange program, established by the European Union, enables students to study abroad in culturally diverse contexts, fostering exposure to linguistic and cultural variation. Second language acquisition goes beyond mastering linguistic skills and requires sensitivity to the sociocultural dimensions of language use. For students participating in Erasmus+, direct engagement with individuals from different cultural backgrounds provides a unique context to enhance ICC, strengthen motivation to learn language, and possibly mitigate language learning anxiety. This doctoral study aims to investigate whether participation in the Erasmus+ program results in significant differences in ICC, motivation for learning English, and English language anxiety among university students. It further examines the influence of demographic factors such as age, gender, and academic department on these constructs. Employing an explanatory sequential mixed-methods design, the research integrates quantitative analysis (e.g., Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis) and qualitative interviews to present a comprehensive understanding of the Erasmus+ impact. Data were collected from a diverse sample of approximately 325 students from departments such as English Language and Literature, English Language Teaching, Translation and Interpreting, English Linguistics, and American Culture and Literature across multiple universities in Türkiye. The study offers both empirical insights and pedagogical implications for internationalization in higher education.