Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı müzelerde insan kaynakları bölümünün oluşturulması önerisi (A.B.D örneği)
The proposition of constitution of human resources department at the museums which are affiliated by Turkish Ministry of Culture and Tourism (some samples which are applied in U.S.A)
- Tez No: 226159
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FETHİYE ERBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzecilik, Museology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 303
Özet
Günümüzde gelişmiş ülkelerde ister kâr amacı güden ister kâr amacı gütmeyen organizasyonlarda insan kaynakları biriminin önemi ve değeri anlaşılmıştır. İnsan kaynakları birimi organizasyonda personel temini, seçimi, alımı, personelin özlük işleri, mesleki gelişimleri ve eğitimleri, sosyal hakları, kariyer planlaması gibi çok çeşitli süreçlerden sorumlu olan bir birimdir. Tüm bu süreçlerin doğru bir politika ile yapılması kuşkusuz her zaman o organizasyonun lehine bir durumdur. Bu tezin hazırlanmasındaki amaç; insan kaynaklarının tanımının, işlevlerinin, birimin bu işlevleri yurt dışındaki müzelerde ne çeşit uygulamalarla yerine getirdiğinin örneklerle açıklanması ile Türkiye'de Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı müzelerde de uygulanması gerektiğidir. Tezin araştırma safhasında insan kaynaklarının tanımınının ve işlevlerinin teorik olarak açıklanmasında en güncel kaynaklar kullanılmış olup, yurt dışındaki Smithsonian Enstitüsü ve Metropolitan Sanat Müzesi ile bağlantı kurulup insan kaynakları biriminin bu uygulamalarını müzelerinde ne şekilde uyguladıklarına dair güncel dökümanlar elde edilip paylaşılmıştır.Ayrıca Türkiye'deki Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı müzelerin müzecilik mevzuatı kapsamında kanunlar, yönetmelikler ve kanun hükmünde çıkan kararnameler araştırılmış bu doğrultuda insan kaynaklarının işlevleri göz önüne alınarak genel durum değerlendirmesi yapılarak müzedeki uygulamaların daha net biçimde anlaşılması için görüşmeler de gerçekleştirilmiştir. Yurt dışındaki müzelerden gelen dökümanlar, insan kaynaklarının müze yönetimi tarafından ne kadar önemsendiğini, uygulamaların ne kadar profesyonelce gerçekleştirildiğini göstermektedir. Bu doğrultuda Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı müzelerde kurulması önerilen insan kaynakları biriminin aynı uygulamaları yapamasa bile Türk müzecilik mevzuatına uygun bir şekilde ya da mevzuatta bazı değişikliklerin yapılması gerekliliği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this thesis is to explain the definition and the function of the Human Resources processes and to highlight the importance of them for the organizations. The second aim of this work is, to give some examples about Human Recourses activities in the museums, which have been hold by overseas countries. The last and the most important goal of this study is, to emphasize the necessity of constitution of Human Resources Departments in museums which are affiliated by Turkish Ministry of Culture and Tourism. Best practices and samples of the overseas museum?s Human Resources Departments which are also mentioned below over the thesis, may be show the way to us in order to understand the necessity of this department for the museums in Turkey.During the researching period of this study; in order to explain the definition and the function of the Human Resources activities in a theoretical way; first of all, the most current sources and books were used. Second, by building up connection to most popular overseas museums and requested many documents about their Human Resources applications which have been carried by them in a successful way. Also, In accordance with the legislations, regulations and decree laws about the museums in Turkey, and by considering the functions of the Human Resources Department; in order to analyze the Human Resources practices much better, some interviews were made with the museums which are affiliated by Turkish Ministry of Culture and Tourism. When we compare the Human Resources practices in overseas countries with the applications of museums which are affiliated by Turkish Ministry of Culture and Tourism, we can easily see that, Museum Management in abroad overrate the necessity of Human Resources Departments very much. And also we can say that their applications are very professional and rational.As a result we can say that, the necessity of Human Resources Department is also very important for the museums in Turkey too and the constitution of this department is suggested very strongly. Even if the museums which are affiliated by Turkish Ministry of Culture and Tourism do not apply the same practices which were carried by the overseas countries?s museums, they can provide a new vision in terms of Human Resources functions according to the legislations, regulations and decree laws of museums.