Pierre Charras'ın On Etait Heureux Les Dimanches adlı romanının çevirisi ve çeviri sürecinin değerlendirilmesi
The translation of the novel on Etait Heureux Les Dimanches and the evaluation of the translation process
- Tez No: 226158
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜNDÜZ KASAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mütercim Tercümanlık (Fransızca) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
Çalışmamız son dönemin ödüllü Fransız yazarlarından Pierre Charras'ın Pazarları mutluyduk adlı kitabının çevirisini ve bu çevirinin incelenmesini kapsamaktadır. Çalışmamızın önsöz bölümünde Pierre Charras ve kitapları tanıtılmaktadır. Bunu yazarın Komedyen, On dokuz saniye ve Pazarları Mutluyduk isimli kitaplarının birbiriyle karşılaştırılması ve yazarın anlatım biçimini belirleyen temel özelliklerin saptanması izlemiştir. Çalışmamızın giriş bölümünde bizi yazınsal çeviri yapmaya iten etmenler üzerinde durduk. Kimi yazar ve kuramcıların konuyla ilgili düşüncelerine de yine bu bölümde yer verilmiş, her birinin savunduğu farklı çeviri anlayışları üzerinde durulmuştur. Yazarların düşünceleri yapılan alıntılarla desteklenmiştir. Giriş bölümünü romanın çevirisi takip etmektedir. Çeviriden sonra çeviri metinden sonra çeviri sürecinin bir değerlendirmesi olan ve çeviri boyunca karşılaştığımız güçlüklerin incelendiği ?çeviri sürecinin değerlendirilmesi? başlıklı bölüm gelmiştir. Bu bölüm ise yazar üslubundan ve dillerin farklılığından doğan sorunlar ve dilsel-kültürel olmak üzere bölümlere ayrılmıştır. Dilsel-kültürel sorunlar kendi içinde dipnotlar ve dile özgü kullanım biçimleri olmak üzere ikiye ayrılır. Bu bölümlerde hem kültür hem de dil yapısındaki farklılıkların çevirmen için yaratabileceği sorunlar üzerinde durulmakta, sorunlar örneklerle açıklanarak bu sorunların nasıl çözümlendiği gösterilmektedir. Aynı türden sorunlara çeviri süreci boyunca birden çok kez rastlandığından her tip sorun için sadece bir örnek verilmiştir. Çalışmamızı çeviri edimi üstüne olan düşüncelerimiz ve çeviri yapmanın ilerde mesleklerinde profesyonelleşmek isteyen çevirmen adaylarına getirisi üzerinde durduk.
Özet (Çeviri)
In our study we chose to work on a book by Pierre Charras, one of the foremost contemporary french authors and the winner of several literary prizes.In the preface, we introduced the author by mentioning his other works such as Comédien, Dix neuf secondes and On était heureux, les dimanches, in order for he reader to have a clear point of view with regards to author?s work. Thus, the reader could be more familiarized with his style. In the part that followed we gave an account of the facts that incited us to do litterary translation, and we mentioned some of the thinkers and their point of view concerning translation by quoting them.We focused on what they think about translation.We mentioned different thoughts that conflicted with each other. We often made use of deepnotes in this part of our work. This part is followed by the translation of the book called On était heureux, les dimanches. After the translation we focused on some of the difficulties that we had during the process of translation.These difficulties are divided into several groups such as cultural difficulties and linguistic difficulties. And we ended the study by alluding to the benefits we derived from this work.