İlköğretim ikinci kademe Özbek asıllı Afgan göçmeni öğrenciler ile Türk öğrencilerin öğrenme stillerinin akademik başarı ve cinsiyete göre karşılaştırılması
The comparison of Uzbek originated Afghan immigrant secondary student with Turkish students according to the learning styles regard to gender and accademic achievement
- Tez No: 226163
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERTEL ALTUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu araştırmada ilköğretim ikinci kademe Özbek asıllı Afgan göçmeni öğrenciler ile Türk öğrencilerin öğrenme stilleri karşılaştırılmış, öğrencilerin öğrenme stillerinin akademik başarı ve cinsiyete göre farklılaşıp farklılaşmadığı incelenmiştir. Karşılaştırmalı tarama modeli ile gerçekleştirilen araştırmanın çalışma grubunu, 2006-2007 eğitim-öğretim yılında Şanlıurfa Evrenpaşa İlköğretim Okulu 6,7 ve 8. sınıflarında öğrenim gören 104 Özbek kökenli Afgan göçmeni öğrenci ile Konya Çiftliközü İlköğretim Okulu 6, 7 ve 8. sınıflarında öğrenim gören 106 Türk öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada öğrencilerin öğrenme stillerini belirlemek için Grasha-Reichman tarafından geliştirilen öğrenme stilleri ölçeği, öğrencilerin akademik başarı düzeylerini belirlemek için okul müdürlüklerinden alınan birinci döneme ait Türkçe, Matematik, Fen Bilgisi ve Sosyal Bilgiler derslerinin not çizelgelerindeki notların ortalamaları kullanılmıştır. Araştırmanın verileri, bağımsız gruplar için t testi, tek yönlü varyans analizi (One-Way Anova), Kruskal-Wallis testleri kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmanın sonuçları Özbek asıllı Afgan göçmeni öğrenciler ile Türk öğrencilerin, öğrenme stillerinin bağımsız, işbirlikli, bağımlı, rekabetçi ve katılımcı alt boyutlarında farklılık göstermediğini, sadece kaçınan alt boyutunda farklılık gösterdiğini ortaya koymuştur. Buna göre Türk öğrenciler daha kaçınan öğrenme stiline sahiptir. Araştırmanın sonuçları ayrıca; Özbek asıllı Afgan göçmeni kız ve erkek öğrencilerin öğrenme stillerinin farklılaşmadığını, Türk kız ve erkek öğrencilerin öğrenme stillerinin farklılaşmadığını, öğrencilerin öğrenme stillerinin akademik başarıya göre farklılık gösterdiğini ortaya koymuştur. Buna göre; Özbek asıllı Afgan göçmeni öğrencilerin öğrenme stillerinin; kaçınan, işbirlikli ve katılımcı alt boyutlarından aldıkları puanlar akademik başarı düzeylerine göre farklılık gösterirken, Türk öğrencilerin öğrenme stilleri ise bağımlı ve kaçınan alt boyutlarından aldıkları puanlar akademik başarı düzeylerine göre farklılık göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Within this research the learning styles of secondary school Turkish students and of Usbek originated Afghan immigrant students are compared, differentations between their learning styles regarding academic achievement and gender are examined. The working group which is studied using comperative assessment investigation model, is consisted of 104 Usbec originated Afghan immigrant students who attend 6.,7. and 8.classes in Sanlıurfa Evrenpaşa Secondary School and 106 Turkish students who attend 6.,7. and 8. classes in Konya Ciftlikozu Secondary School. In research, in order to identify the learning styles of the students, Learning Style Inventory developed by Grasha-Reichman is used and in order to identify the academic achievements of them the average of first term marks of Turkish, Mathematics, Science and Social Science subjects which are obtained from the administration of the schools are used. Data of the research is analysed using t test, one way variance analysis (One-Way Anova) and Kruskal-Wallis tests for independent groups. The results of the research puts forward that the learning styles of Usbec originated Afghan immigrant students and Turkish students only differ in avoidant sub-dimension. According to that, Turkish students have more avoidant learning styles. Furthermore, the results of the research point out that there is no particular gender differentation between Usbec originated Afghan students? and also between Turkish students? learning styles, but there is differentation regarding academic achievements in both groups. As a result, from the sub-dimensions of the learning styles called avoidant, cooperative and participant, Usbec originated Afghan immigrant students points differed according to academic achievement. On the other hand, Turkish students? points from the sub-dimensions of learning styles called dependant and avoidant changed accoding to academic achievement.