Hâricîlikte hurûc, ku'ud ve hicret
Khurûj, qu'ûd and hijra in kharijiyya
  1. Tez No: 226190
  2. Yazar: CİHAT KULLAY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. M. ALİ BÜYÜKKARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalısma, hicrî ilk asırda ve kısmen ikinci asırda yasamıs olan Haricî Mezhebi'nin alt fırkalarının; hurûc (siyasi otoriteye silahlı isyan), ku'ûd (isyana katılmayıp pasif kalma) ve hicret (darü'l-?slam'a göç) hakkındaki görüslerini incelemeyi amaçlamaktadır. Çalısma üç bölümden olusmaktadır. Çalısmanın Birinci Bölüm'ünde konuyla yakından ilgili kavramlar incelenmistir. ?kinci Bölüm, tezin ana bölümü olup, Haricî fırkaların hurûc, ku'ûd ve hicret hakkındaki görüslerinin incelenmesine ayrılmıstır. Üçüncü Bölüm'de Haricî fırkalarının hurûc, ku'ûd ve hicret fikriyatının ?slâm tarihindeki tezahürleri örneklerle incelenmeye alınmıstır.
Özet (Çeviri)
This thesis firstly aims to identify the opinions of the sub-groups of the Khariji sect, which lived in the first and second century of Islam, on khurûj (rebellious attitude against religio-political authority), qu?ûd (non-interventionism to such rebellions) and hijra (immigration into the land of Islam). The study consists of three chapters. In the first chapter, relating terminology of the subject is outlined. In the second chapter, as the main part of the thesis, different Khariji opinions on khuruj, qu?ûd and hijra are distinguished and investigated. In the third chapter, the several manifestations of the Khariji thoughts of khurûj, qu?ûd and hijra are traced in Islamic history. In the Conclusion, there is a summary of the findings of the study.